XVI Bydgoski Trójkąt Literacki

XVI Bydgoski Trójkąt Literacki

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w BydgoszczyFestiwal po kilkuletniej przerwie powraca do grona wydarzeń kulturalnych regionu z ambicją rozpoczęcia nowego rozdziału, do pisania którego organizatorzy zapraszają mieszkańców grodu nad Brdą, instytucje kultury i artystów związanych z Bydgoszczą.

Myślą przewodnią tegorocznej edycji jest Miasto, rozumiane nie tylko jako ośrodek skupiający rozmaite myśli, emocje, dążenia i realizacje, ale także jako metafora opowieści, która może być tyleż stymulująca, co przytłaczająca, zawsze jest jednak dynamiczna i pozostaje w ciągłym ruchu.

Organizatorzy zaplanowali szereg wydarzeń w różnych punktach miasta. Przeważającą część programu stanowią spotkania autorskie z wybranymi twórcami. W Bibliotece  Głównej na Starym Rynku, w filiach bibliotecznych, w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury, w Izbie Adama Grzymały-Siedleckiego pojawi się sposobność do rozmowy z artystami, do twórczej aktywności na warsztatach, do percepcji dzieł nie tylko literackich, do wymiany myśli, do refleksji nad kondycją literatury i sztuki w ogóle. Czytelnicy będą mieli okazję porozmawiać z Anną Mochalską, Heleną Skonieczką, Karoliną Sałdecką, Bartłomiejem Siwcem, Dariuszem Tomaszem Lebiodą, Markiem Siwcem, Stefanem Pastuszewskim, Tadeuszem Oszubskim, Wiktorem Żwikiewiczem, Wojciechem Banachem, Zdzisławem Prussem. W Bibliotece Głównej przewidziano debatę dotyczącą obecnego stanu literatury w regionie z udziałem uznanych specjalistów, którą poprowadzi szczególnie wrażliwa na słowo pisane i mówione Urszula Guźlecka. Na warsztaty teatralne dla zainteresowanych specyfiką sceny zaproszą znakomici aktorzy Teatru Polskiego. Do twórczego pisania organizatorzy będą zachęcać młodzież pod czujnym i czułym okiem Aliny Rzepeckiej. Miłośnicy nietuzinkowego kina będą mogli wybrać się na niezwykły, oniryczny spacer po Mieście Marcina Sautera. Pojawią się także muzyczne aspekty literatury na koncertach dopełniających Bydgoski Trójkąt Literacki. Wydarzeniom towarzyszyć będzie kiermasz wydawnictw.

Festiwal zaplanowano na dni 6-10 czerwca, a jego finalizacją będzie tradycyjnie rozstrzygnięcie konkursu na Bydgoską Literacką Nagrodę Roku i wręczenie laureatom corocznych „Strzał Łuczniczki”. Wstęp na wszystkie wydarzenia organizowane w ramach festiwalu będzie bezpłatny.

Więcej informacji TUTAJ

Fot. WiMBP w Bydgoszczy

3 czerwca 2022 r.

Beata Cieślińska
beata.cieslinska@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w BydgoszczyLiczba odwiedzin:

5,835,795