Wystawa “Z wody i światła. Akwarele Mieczysława Ziomka”

Wystawa “Z wody i światła. Akwarele Mieczysława Ziomka”

Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu zaprasza na wystawę “Z wody i światła. Akwarele Mieczysława Ziomka”, której wernisaż zaplanowano w pierwszych dniach czerwca br.

Akwarelą malowałem od zawsze, równolegle z malarstwem olejnym. Ta trudna technika malarska wciągnęła mnie bardzo i nauczyła podejmowania szybkiej decyzji. Zaczęła również inspirować mnie w malarstwie olejnym i pomagać w odszukiwaniu w sobie najczęstszych uczuć i emocji. Podróżując mam zawsze w swoim plecaku akwarele i szkicowniki. Z niektórych szkiców realizuję również obrazy olejne w pracowni i tak akwarela pomaga mi w pogłębianiu i w poszerzaniu mojego widzenia malarstwa.
Mieczysław Ziomek

Mieczysław Ziomek urodził się w 1941 roku we Lwowie. W 1960 roku ukończył w Opolu III Liceum Ogólnokształcące, a następnie Studium Nauczycielskie. W latach 1964-69 studiował malarstwo na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, gdzie uzyskał dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Stanisława Borysowskiego. Następnie rozpoczął pracę dydaktyczną na macierzystym wydziale. Od 1997 roku jest profesorem, a od 2002 roku profesorem zwyczajnym. W latach 1985-1987 i 1996-1999 pełnił funkcję prodziekana Wydziału Sztuk Pięknych UMK. Był członkiem legendarnej Grupy Toruńskiej. Brał udział w ponad stu wystawach indywidualnych i zbiorowych. Uprawia malarstwo olejne, akwarelę i rysunek. Tworzy stylizowane obrazy olejne, gdzie głównym bohaterem czyni figurę dziecka bądź lalki, a także realistyczne pejzaże z licznych podróży. Prace Mieczysława Ziomka znajdują się w zbiorach Muzeum Okręgowego w Toruniu, Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu, Muzeum im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, BWA w Opolu, Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu, Muzeum w Landskronie (Szwecja), Galerii BBK w Oldenburgu (Niemcy) oraz w zbiorach prywatnych w Polsce, Niemczech, Francji, Anglii, Włoszech i Stanach Zjednoczonych.

Wystawa prezentowana będzie w Gmachu Głównym Muzeum przy ul. Wodnej 3/5.

Wernisaż: 2 czerwca 2023 r., godz. 18.00

Wystawa będzie czynna do 20 sierpnia 2023 roku.

*****

Fot. ilustracja: M. Ziomek, Topole nad Wisłą (Nieszawa), 1997, akwarela; muzeum.grudziadz.pl

 

29 maja 2023 r.

Beata Cieślińska
beata.cieslinska@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie