Wystawa „Wojciech Jakubowski. Księga wyobraźni – miedzioryt”

Wystawa „Wojciech Jakubowski. Księga wyobraźni – miedzioryt”

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy zaprasza na wystawę przygotowaną z okazji 90. urodzin Wojciecha Jakubowskiego – wybitnego grafika – miedziorytnika, autora ekslibrisów, projektanta oraz twórcy biżuterii, od wielu lat współpracującego z bydgoskim Muzeum. Jest to wystawa artysty, który już co najmniej 65 lat współtworzy historię polskiej grafiki, historię specyficznej miniatury graficznej – ekslibrisu. Wojciech Jakubowski w latach 1948-1953 studiował grafikę na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, w pracowni Jerzego Hoppena i jego asystenta Edwarda Kuczyńskiego.

Na wystawie prezentujemy wybór dzieł z przebogatej twórczości Wojciecha Jakubowskiego, pragnąc w obrębie tego pokazu monograficznego przybliżyć kilka najważniejszych nurtów – ekslibris, ryciny okolicznościowe i samodzielną grafikę. Z ogromnego, imponującego dorobku artystycznego Mistrza miedziorytu i ekslibrisu przedstawiamy ponad 200 księgoznaków, wybranych z 23 tek autorskich, obejmujących 1119 ekslibrisów rytowanych w miedzi, wykonanych w latach 1954-2017. Plansze z ekslibrisami dopełniają miniatury miedziorytnicze o charakterze okolicznościowym, m.in. ryciny bożonarodzeniowe i wielkanocne oraz życzenia noworoczne. Na ekspozycji wyodrębnione zostały dwa zespoły prac graficznych – wczesne drzeworyty portretowe, realizowane w latach pięćdziesiątych XX wieku oraz późniejsze prace w technice suchej igły, których tematyka często nawiązuje do motywów znanych z ekslibrisów. Miedziorytniczy warsztat artysty przybliżą miedziane płyty do grafik i ekslibrisów.

Ekspozycja prezentowana będzie w terminie 28 listopada 2019 – 2 lutego 2020 roku w Galerii Sztuki Nowoczesnej przy ul. Mennica 4 na Wyspie Młyńskiej. Na wernisaż zapraszamy 28 listopada na godz. 18.00.

Kurator wystawy: Barbara Chojnacka

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w ToruniuLiczba odwiedzin:

5,852,598