Wypoczynek w rytmie przyrody w Kujawsko-Pomorskiem       

Wypoczynek w rytmie przyrody w Kujawsko-Pomorskiem       

Na terenie naszego województwa nie brakuje przyrodniczo atrakcyjnych terenów, gdzie można doświadczyć ciszy, poczuć zapach lasów i łąk, posmakować jagód bądź malin, ochłodzić się w czystych wodach jezior i rzek oraz nasycić oczy malowniczymi krajobrazami.  Mnóstwo ciekawych rezerwatów, pomników przyrody, rzadkich gatunków roślin i zwierząt można zobaczyć na terenie parków krajobrazowych. Ich logotypy są dla nas wskazówką, jakie – nie tylko przyrodnicze – atrakcje można tam spotkać:

Fot.1. Logotypy parków krajobrazowych z terenu województwa kujawsko-pomorskiego

Liście jarzębu brekini Rok temu utworzono na terenie powiatu grudziądzkiego nowy –  Park Krajobrazowy Góry Łosiowe, który obejmuje wysoczyznę morenową z jednym z najlepiej zachowanych w kraju pól wydmowych. Na tym obszarze występuje ponad 100 gatunków ptaków i kilkadziesiąt gatunków ryb, spotkać też można kumaki nizinne, żaby jeziorkowe i ropuchy zielone. Przez teren parku wiedzie szlak migracyjny łosi, stąd jego nazwa. W obrębie parku znajdują się 54 pomniki przyrody, gdzie na szczególną uwagę zasługuje stanowisko jarzębu brekinii. Jest to rzadko występujący gatunek drzewa, w Polsce objęty ścisłą ochroną.

Fot. 2. Liście jarzębu brekini

W całym województwie ochroną prawną objęto ponad 2500 tworów przyrody  nadając im status pomnika przyrody ze względu na wyróżniające je indywidualne cechy. Głównie są to okazałych rozmiarów drzewa, krzewy i  głazy narzutowe.

Jeden z największych głazów narzutowych w Polsce nazywany Kamieniem św. Wojciecha lub Diabelskim Kamieniem znajduje się w pobliżu Leosi – niewielkiej osady leśnej w gminie Drzycim (powiat świecki). Do zacnego grona najstarszych dębów w Polsce należy „Jan Kazimierz” rosnący w grupie „Bąkowskich Dębów” na terenie gminy Warlubie (powiat świecki). Jego wiek obliczono na 722 lata! (za C. Pacyniak „Najstarsze drzewa w Polsce”)

Fot. 3. Pomniki przyrody w powiecie świeckim: dąb „Jan Kazimierz”, głaz narzutowy ”Diabelski Kamień”

Warto zauważyć, że obszar  parków krajobrazowych – Brodnickiego i Górznieńsko-Lidzbarskiego, wchodzi w skład „Zielonych Płuc Polski” – najczystszej i niezwykle bogatej pod względem przyrodniczym części kraju.

Krajobraz województwa kujawsko-pomorskiego obfituje w naturalne zbiorniki wodne, a więc miejsc do żeglugi, spływów kajakowych i kąpielisk nie brakuje. Ogólna powierzchnia jezior  stanowi 9% powierzchni wszystkich jezior w kraju. Najwięcej z nich występuje na Pojezierzach: Brodnickim, Gnieźnieńskim, Dobrzyńskim i w Kotlinie Płockiej. Są to jeziora polodowcowe, a największym z nich  jest Gopło (2094 ha), na terenie Pojezierza Gnieźnieńskiego. Co ważne około 30% jezior województwa posiada przynajmniej II klasę czystości wód, a w czterech stwierdzono I klasę czystości (Okonek, Stryszek, Stelchno, Piaseczno). Wiele jezior Pojezierza Brodnickiego objęto zakazem używania silników spalinowych, a więc wypoczywa się tam  w ciszy i w  pełnej harmonii z naturą.

Kompleksy leśne na terenie województwa  są niewielkie  i występują  w dużym rozproszeniu. Głównymi obszarami leśnymi są: Bory Tucholskie w północnej części regionu, Puszcza Bydgoska w części centralnej oraz Lasy Włocławsko-Gostynińskie  w części wschodniej.

Na ich terenie powstało wiele rezerwatów, jednym z ciekawszych jest rezerwat „Cisy Staropolskie im. Leona Wyczółkowskiego” położony w Nadleśnictwie Zamrzenica (gmina Cekcyn, powiat tucholski). Jest to najstarszy rezerwat przyrody w Polsce i drugi pod tym względem w Europie. W roku 2017 minęło 190 lat od chwili jego założenia. Ten największy rezerwat cisa w Polsce liczy ponad 3500 okazów. Spacer wśród kilkusetletnich cisów, to niemal mistyczne doświadczenie!

Fot. 4. Rezerwat „Cisy staropolskie im. Leona Wyczółkowskiego”

Miłośników dzikiej przyrody zachęcam do odwiedzenia Parku Narodowego „Bory Tucholskie” położonego w powiecie chojnickim (województwo pomorskie). Wchodzi on w skład Rezerwatu Biosfery „Bory Tucholskie” będącego największym polskim rezerwatem biosfery utworzonym w 2010 roku przez Międzynarodową Radę Koordynującą UNESCO do spraw “Człowiek i Biosfera” (MAB).

Szczególnie polecam wycieczki leśnymi ścieżkami rowerowymi, których w parku nie brakuje i są świetnie rozplanowane. Prowadzą do ciekawych obiektów przyrodniczych i historycznych np. Dąb Bartuś, którego wiek szacuje się na ok. 600 lat, czy Krzyż Napoleoński z ciekawą historią.

Sieci szlaków rowerowych nie brakuje też na terenie kujawsko-pomorskiego, szczególnie polecam Wiślaną Trasę Rowerową, która  prowadzi przez: Grudziądz, Świecie, Chełmno, Bydgoszcz, Toruń i Włocławek. Jest poprowadzona tak, by przebiegać jak najbliżej rzeki. Stąd niektóre odcinki zlokalizowane są wzdłuż rezerwatów, parków krajobrazowych i lasów łęgowych.

Fot. 5. Oznakowanie Wiślanej Trasy Rowerowej

Korzystając z informacji o szlakach rowerowych zamieszczonej na stronie http://wirtualneszlaki.pl/szlaki-rowerowe można zaplanować wiele ciekawych wycieczek.

Na zwolenników aktywnego wypoczynku czeka jeszcze jedna atrakcja w naszym regionie – spływy kajakowe rzekami: Brdą, Drwęcą i Wdą. Malownicze szlaki kajakowe nie zawiodą nawet amatorów ekstremalnych przeżyć.

Fot.6. Spływ kajakowy Brdą

 

Relaks w kontakcie z dziką przyrodą, bez pośpiechu, to gwarancja dobrego samopoczucia, które jest bezcennym zasobem każdego z nas.

Wypoczywając na łonie natury pamiętajmy o prostej zasadzie – Swoje śmieci zawsze zabieraj ze sobą! Miejsce, w którym wypoczywasz zostaw w stanie niezmienionym.

Przed wakacyjną wyprawą  warto przypomnieć sobie słowa  przeboju Haliny Kunickiej Lato, lato, lato czeka, a wraz z latem czeka rzeka, a wraz z rzeką czeka las…

A więc zapakuj plecak, zaplanuj trasę i ruszaj w drogę, już czas!

Opracowanie: dr Lena Tkaczyk, Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli we Włocławku

Netografia:

http://www.parki.kujawsko-pomorskie.pl/

http://www.nasze.kujawsko-pomorskie.pl/przyroda/parki-krajobrazowe.html

https://kujawsko-pomorskie.travel/pl/content/przewodnik-parki-krajobrazowe

https://www.portalsamorzadowy.pl/wydarzenia-lokalne/w-woj-kujawsko-pomorskim-powstal-nowy-park-krajobrazowy-gory-losiowe,108807.html

http://pomniki-przyrody.odskok.pl/?tag=kujawsko-pomorskie

http://www.zwinka.pl

Agnieszka Miranowska
agnieszka.miranowska@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7048579