Wyniki II edycji Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego „Co by było gdyby, czyli spuść fantazję ze smyczy”

Pan Kleks i pszczoły

Wyniki II edycji Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego „Co by było gdyby, czyli spuść fantazję ze smyczy”

II edycja Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego z cyklu „Polska literatura dziecięca i młodzieżowa w ilustracji” pn. „Co by było gdyby, czyli spuść fantazję ze smyczy” stanowi część projektu edukacyjnego promującego czytelnictwo, realizowanego przez Bibliotekę Pedagogiczną im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu we współpracy z Książnicą Kopernikańską w Toruniu, z Biblioteką Uniwersytecką w Toruniu, Galerią i Ośrodkiem Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu, Wojewódzkim Ośrodkiem Animacji Kultury w Toruniu, Fundacją na rzecz Doroty Targowskiej i Jej Przyjaciół „Dorotkowo” oraz Stowarzyszeniem Bibliotekarzy Polskich Oddział w Toruniu.

Projekt edukacyjny i konkurs „Co by było gdyby, czyli fantazja bez smyczy” został objęty honorowym patronatem Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty w Bydgoszczy oraz Polskiej Sekcji IBBY.

Tegoroczna edycja konkursu była skierowana do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, szkół specjalnych, a także podopiecznych specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych, stowarzyszeń i fundacji obejmujących swą opieką dzieci i młodzież z niepełnosprawnościami. Miała na celu propagowanie czytelnictwa wśród uczniów, kształtowanie i rozwijanie zainteresowań literackich i plastycznych dzieci i młodzieży, wspieranie edukacji języka polskiego na poziomie szkoły podstawowej i ponadpodstawowej, pogłębianie wrażliwości estetycznej dzieci i młodzieży, zachęcanie uczniów do podejmowania zadań wykraczających poza kanon obowiązkowej nauki, a także promowanie osiągnięć uczniów z województwa kujawsko-pomorskiego.

Na II edycję konkursu zgłoszono 85 prac plastycznych z 16 placówek oświatowych z całego województwa kujawsko-pomorskiego. W kategorii pierwszej (klasy I-III szkół podstawowych) nadesłano 25 prac, w kategorii drugiej (klasy IV-VI szkół podstawowych) – 26 prac, w kategorii trzeciej (klasy VII-VIII szkół podstawowych) – 14 prac i 20 prac w kategorii czwartej (szkoły ponadpodstawowe).

Organizatorzy konkursu powołali jury konkursowe w składzie:

  • przewodniczący: Dariusz Delik – dyrektor Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu;
  • członkowie:
    • Weronika Droszcz – Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu,
    • Dorota Komendzińska – dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Toruniu,
    • Dominik Piotrowski – Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Oddział w Toruniu,
    • Sylwia Rajkowska – Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu,
    • Danetta Ryszkowska-Mirowska – dyrektor Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu,
    • Anna Siemińska – Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu,
    • Hana Sierdzińska – Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu.

 

Jury konkursowe zebrało się 24 marca 2021 r. w Bibliotece Pedagogicznej w Toruniu. Jury oceniało prace plastyczne, biorąc pod uwagę takie kryteria jak: jasność przekazu wizualnego, pomysłowość i kreatywność, estetykę wykonania, zgodność ilustracji z treścią książki.

Jury przyznało następujące nagrody:

  1. w kategorii pierwszej (klasy I-III szkół podstawowych):
  • I miejsce: Blanka Chyl (Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Kasprowicza w Piotrkowie Kujawskim, Porwanie profesora Gąbki – misja specjalna (Stanisław Pagaczewski, Porwanie profesora Gąbki);
  • II miejsce: Aleksander Bałos (Szkoła Podstawowa w Łubiance), Auta latały (Gdyby latały samochody) (J.K. Rowling, seria: Harry Potter);
  • III miejsce: Hanna Bąk (Szkoła Podstawowa Nr 5 w Toruniu), Bullerbyn dla każdego (Astrid Lindgren, Dzieci z Bullerbyn);

 

  1. w kategorii drugiej (klasy IV-VI szkół podstawowych):
  • I miejsce: Fabian Rożek (Szkoła Podstawowa Nr 4 w Brodnicy), Spotkanie ze smokiem i krasnoludami ( J.R.R. Tolkien, Hobbit, czyli tam i z powrotem);
  • II miejsce: Jakub Dudkiewicz (Szkoła Podstawowa Nr 4 w Brodnicy), Harry Potter w Warszawie (J.K. Rowling, seria: Harry Potter);
  • III miejsce: Marianna Sarnowska (Szkoła Podstawowa Nr 4 w Brodnicy), Czyżby to był tylko sen (Pamela Lyndon Travers, cykl Mary Poppins);

 

  1. w kategorii trzeciej (klasy VII-VIII szkół podstawowych):
  • I miejsce: Oliwia Jowita Cieśnik (Szkoła Podstawowa Nr 4 w Brodnicy), Niezapomniana podróż w kosmos (Antoine de Saint-Exupéry, Mały Książę);
  • II miejsce: Alicja Dombrowska (Szkoła Podstawowa Nr 14 w Toruniu), Gdybym mogła zaprzyjaźnić się z Ikarem (mit o Dedalu i Ikarze);
  • III miejsce: Julia Pizoń (Szkoła Podstawowa Nr 4 w Brodnicy), Kary i gniady;

 

  1. w kategorii czwartej (szkoły ponadpodstawowe):
  • I miejsce ex aequo: Laura Lisiecka (I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Toruniu), Miasto gadów (Juliusz Słowacki, Lilla Weneda)
    oraz
    Wiktoria Maniecka (Liceum Sztuk Plastycznych we Włocławku), Rozdział pierwszy (George Orwell, Rok 1984);
  • II miejsce: nie przyznano;
  • III miejsce: Weronika Zalewska (Liceum Sztuk Plastycznych we Włocławku), Spotkanie z Posejdonem (Rick Riordan, Morze potworów. Percy Jackson i bogowie olimpijscy. Tom 2).

 

Nagrody dla laureatów I, II i III miejsca we wszystkich kategoriach ufundował Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz toruńska księgarnia Tu się czyta.

Jury konkursowe postanowiło też ufundować nagrody specjalne:

  • Dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Toruniu Dorota Komendzińska nagrodziła opiekuna grupy uczniów z Liceum Sztuk Plastycznych we Włocławku (nagroda rzeczowa),
  • Dyrektor Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu Danetta Ryszkowska-Mirowska ufundowała nagrodę dla opiekuna grupy uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Brodnicy (nagroda rzeczowa);
  • Dyrektor Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu: nagrodził grupę uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Brodnicy (zajęcia plastyczne w GiOPTD w Toruniu);
  • Weronika Droszcz – w imieniu dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Toruniu – przyznała nagrody:
    • opiekunowi grupy uczniów z Liceum Sztuk Plastycznych we Włocławku (udział w warsztatach),
    • opiekunowi grupy uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Brodnicy (udział w warsztatach);
  • dr Dominik Piotrowski, przedstawiciel Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich Oddział w Toruniu nagrodził dwie uczennice:
    • Pizoń Julię (Szkoła Podstawowa Nr 4 w Brodnicy) za komiks Kary i gniady (nagroda rzeczowa),
    • Sarnowską Mariannę (Szkoła Podstawowa Nr 4 w Brodnicy) za komiks Czyżby to był tylko sen (nagroda rzeczowa).

 

Prace nagrodzone w konkursie zostaną zaprezentowane na wystawie, która zostanie zorganizowana w Bibliotece Pedagogicznej w Toruniu, kiedy pozwoli na to sytuacja epidemiczna.

O sposobie przekazania nagród organizatorzy poinformują w kolejnym artykule.

Serdecznie gratulujemy laureatom!

 

31 marca 2021 r.

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl


Liczba odwiedzin:

5,749,917