Wyjątkowa wystawa już we Włocławku!

Wyjątkowa wystawa już we Włocławku!

logockbrowarb Włocławek

10 lutego 2020 roku odbyły się uroczystości upamiętniające 100. rocznicę zaślubin Polski z morzem. Aktu tego dokonał przed wiekiem generał Józef Haller, wrzucając platynową obrączkę, powlekaną od jej wewnętrznej strony złotem ze specjalnym grawerunkiem, w wody Zatoki Puckiej.

Wydarzenie stało się symbolem złączenia odrodzonej Polski i Kaszub z Morzem Bałtyckim. Takie symboliczne, ale uroczyste zaślubiny charakteryzują historycznie wiele państw i narodów, które w sposób szczególny cenią wolność pod postacią swobodnego dostępu do światowych szlaków morskich.

 

Wystawa, ciekawa pod względem dokumentów historycznych oraz niepublikowanych wcześniej zdjęć, nie dość, że wpisuje się w obchody 100-lecia odzyskania przez nasze państwo niepodległości, to prezentuje w postaci 12 poglądowych plansz oryginalne materiały. Z wystawy dowiemy się między innymi, że wspomniany pierścień zaślubin z morzem zaginął bezpowrotnie. Bliźniaczą obrączkę, noszoną do końca życia przez wielkiego patriotę gen. Józefa Hallera, można obejrzeć w zbiorach muzealnych księży marianów w Licheniu. Kolejną ciekawostką jest fakt, że aby podniosła uroczystość doszła do skutku, pucczanie musieli wykuć w lodzie przerębel, a konie oficjeli mało nie połamały nóg, ślizgając się po zamarzniętej plaży, chociaż ikonografia tego wydarzenia mówi coś innego.

Warto zapoznać się z prawdą historyczną, oglądając wystawę prezentowaną w Galerii Sztuki „Migawka” pt. „100-lecie zaślubin Polski z morzem w Pucku 10 lutego 1920 roku.” Wystawa do obejrzenia on-line od 18 listopada do 31 grudnia 2020 r.

 

Źródło: ckbrowarb.pl

Fot. gł. Wkroczenie wojsk polskich do Pucka – “zaślubiny Polski z morzem” (źródło: www.nac.gov.pl)

Alicja Przytomska-Pietrzak
alicja.przytomska-pietrzak@edupolis.pl

Organizacja: KPCEN we Włocławku| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 6643107