Wybitne postacie historii fotografii: Henryk Poddębski

Henryk Poddebski, Rynek w Wiśniowcu, lata międzywojenne

Wybitne postacie historii fotografii: Henryk Poddębski

W styczniu 2020 roku w Toruniu hucznie świętowana jest setna rocznica powrotu miasta do Polski. Kilka dni przed kulminacją uroczystych obchodów, Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu zaprasza na multimedialny wykład z cyklu “Wybitne postacie historii fotografii”, którego bohaterem będzie jeden z najważniejszych fotografów Dwudziestolecia – Henryk Poddębski. Wykład “Henryk Poddębski – artysta fotografii krajobrazowej” wygłosi Stanisław Jasiński w środę, 15 stycznia 2020 r., o godzinie 16.45.

W roku 1925 Henryk Poddębski otworzył w Warszawie, przy ul. Marszałkowskiej studio fotograficzne specjalizujące się w fotografii krajobrazowej. Był członkiem Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego, pełnił w nim m.in. funkcję sekretarza Komisji Fotograficznej. W poszukiwaniu pięknych krajobrazów podróżował po całym kraju: od Podola, Wołynia i Litwy po Śląsk i Kujawy. Uwieczniał z pietyzmem uroki krajobrazu, ale dostrzegał też mieszkańców tych ziem, których z równą pasją portretował. Jednak nie skupiał się wyłącznie na pejzażach – w kadrze zatrzymywał często codzienność odradzającej się po odzyskaniu niepodległości Rzeczpospolitej. Pozostawił po sobie ponad dwadzieścia tysięcy zdjęć. Trudno przecenić ich walor dokumentalny, z precyzją i obiektywizmem ukazują one bowiem przeszłość: historyczne wydarzenia, miejsca i sytuacje.

Prace Henryka Poddębskiego zaliczyć można do fotografii artystycznej, gdyż autor poszukiwał intrygujących ujęć, starał się komponować obraz w sposób niebanalny. Każde zdjęcie zaciekawia, intryguje, nie pozwala przejść obojętnie.

Cykl Sztuka fotografiiStanisław Jasiński – fotografik i instruktor fotografii, członek Związku Polskich Artystów Fotografików, specjalista ds. fotografii WOAK. W latach 2007-2009 był prezesem Okręgu Kujawsko-Pomorskiego ZPAF, obecnie pełni funkcję przewodniczącego Okręgowej Komisji Kwalifikacyjnej ZPAF. Jest autorem kilkunastu wystaw indywidualnych, uczestniczył w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych krajowych i zagranicznych. Znawca historii fotografii oraz kolekcjoner zabytkowych aparatów i innych artefaktów związanych z tą dziedziną sztuki. Stanisław Jasiński publikuje artykuły teoretyczne i krytyczne w Fotografii, Krytyce Literackiej oraz Biuletynie Informacji Kulturalnej. Jest też organizatorem i kuratorem wystaw fotograficznych – m.in. Edwarda Hartwiga, Michała Kokota, Andrzeja Różyckiego, Wacława Wantucha.

Wstęp na wykłady: wolny.

Zdjęcie gł.: Henryk Poddebski, Rynek w Wiśniowcu, lata międzywojenne

 

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w ToruniuLiczba odwiedzin:

6,139,057