Wrzesień’39 – pamiętamy (zdjęcia)

Inscenizacja historyczna „Bohaterska obrona toruńskich mostów 1939”, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl

Wrzesień’39 – pamiętamy (zdjęcia)

W piątek (6 września) na Bulwarze Filadelfijskim w Toruniu odbyła się inscenizacja historyczna „Bohaterska obrona toruńskich mostów 1939”; 9 września w Zespole Szkół w Jabłonowie Pomorskim konferencja popularnonaukowa „Jabłonowo Pomorskie w kontekście II wojny światowej”. Wydarzenia wpisują się w obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Uczestnicy konferencji w Jabłonowie Pomorskim wysłuchali wykładów:

  • dr Izabeli Mazanowskiej z Delegatury IPN w Bydgoszczy „Jabłonowo Pomorskie w latach 1939-1945 w kontekście niemieckiej polityki na ziemiach wcielonych do III Rzeszy”;
  • Bartosza Smykowskiego z Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy “Działania bojowe dywizjonu myśliwskiego Armii “Pomorze” w kampanii polskiej 1939 r.”;
  • Ewy Rzepki z Zespołu Szkół w Jabłonowie Pomorskim „Wrzesień 1939 roku we wspomnieniach mieszkańców miasta i gminy Jabłonowo Pomorskie”.

 

Podczas toruńskiej inscenizacji zobaczyliśmy zmagania polskiej obrony przeciwlotniczej z niemieckimi nalotami bombowymi. Wydarzenie  nawiązywało do działań marynarzy Oddziału Wydzielonego Rzeki Wisły dowodzonej przez komandora Romana Kanafoyskiego, którzy dzielnie stawiali opór nalotom Luftwaffe w Toruniu w pierwszych dniach września 1939 r. Pierwsze sceny rekonstrukcji ukazały życie torunian u progu wojny i drastycznie przerwaną codzienność po jej wybuchu. W inscenizacji wzięło udział m.in. ponad 50 rekonstruktorów, niemiecki samolot, kuter wojskowy KH200 czy motocykl Sokół 1000.

Więcej o regionalnych obchodach w materiale: „Wojewódzkie obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej”.

Galeria na stronie: www.kujawsko-pomorskie.pl

Beata Krzemińska
Rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Zdjęcie gł.: Inscenizacja historyczna „Bohaterska obrona toruńskich mostów 1939”, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl

Źródło: www.kujawsko-pomorskie.pl

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w ToruniuLiczba odwiedzin:

5,852,543