Wozownia: trzy wystawy artystek-absolwentek Wydziału Sztuk Pięknych UMK (od 6 sierpnia)

Magda Typiak, Obecnosc, Mediolan 2016

Wozownia: trzy wystawy artystek-absolwentek Wydziału Sztuk Pięknych UMK (od 6 sierpnia)

Galeria Sztuki "Wozownia"

W pierwszy piątek sierpnia w Galerii Sztuki Wozownia w Toruniu otwarte zostaną trzy wystawy młodych artystek-absolwentek Wydziału Sztuk Pięknych UMK: Małgorzaty Czyż, Magdy Typiak oraz Aliny Śmietany.

Zamiast tradycyjnego wernisażu zapraszamy na dzień otwarty nowych wystaw – 6 sierpnia w godzinach 11.00–18.00 będzie można je bezpłatnie zwiedzać oraz spotkać się z artystkami, prezentującymi na nich swoje prace. Symboliczny wernisaż w formule on-line odbędzie się o godz. 18.00. na profilu galerii Facebooku.

Szczegółowe informacje o wystawach:

/ Małgorzata Czyż: „Zawsze chciałam mieć Tu wystawę”
06.08–05.09.2021
kuratorka: Joanna Gwiazda

Małgorzata Czyż, zaproszenie

Małgorzata Czyż, Zaproszenie

Przygotowania do wystawy, projekty, opisy, scenariusze, decyzje. Zadowolenie lub nie. Słyszysz, że tak w życiu już jest, że nic nie dzieje się bez przyczyny. Współpraca z galerią, krótka chwila, decyzja o byciu artystką. Powtarzasz jak mantrę, że pomimo różnych okoliczności „wszystko gra”. Masz pomysły; wiesz, gdzie chcesz trafić. Czasem ktoś decyduje za ciebie. Szykowanie wystawy, tytuł, który coś mniej więcej o niej mówi. Podoba się lub nie. Otwarcie, zamknięcie. Ciąg dalszy. Kto i jak trafia do galerii?

Postanowiłam uczcić własną wystawę właśnie na wystawie. Obecnie przecież celebruje się różne rzeczy. Wykorzystuję w tym celu kilka zabiegów, kilka działań, to, co jest już ustalone i utrwalone w kulturze masowej jako kanon postępowania podczas przygotowań do wszelkich „imprez”, na które wiele osób czeka całe życie. Wybieram i przetwarzam na potrzeby wystawy. (Małgorzata Czyż)

Małgorzata Czyż – urodzona w 1989 r. w Białej Podlaskiej. W latach 2011–2018 studiowała malarstwo (dyplom w pracowni prof. Lecha Wolskiego) oraz konserwację i restaurację sztuki nowoczesnej na WSP UMK w Toruniu. Studiowała także na Akademii Sztuk Pięknych w Palermo (2017). Ukończyła kurs technik teatralnych w zakresie scenografii w City Lit Collage w Londynie (2010). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2017), Marszałka Województwa Kujawska-Pomorskiego (2019) i Miasta Torunia (2019). Autorka kilku wystaw indywidualnych i uczestniczka kilkunastu wystaw zbiorowych.


/ Magda Typiak: „Presence (Obecność)”
06.08–05.09.2021
kuratorka: Joanna Gwiazda

Presence (Obecność) to cykl autoportretów – pamiątek autorki z obecności w miejscach dla niej ważnych. Tym, co łączy poszczególne kadry jest wycięta z nich figura człowieka (artystki).

Odwiedzenie byłych miejsc zamieszkania, powodowane chęcią wykonania pamiątki, poskutkowało serią symbolicznych obrazów, zapisów emocji i doświadczeń. Cięcie i zniszczenie pamiątkowej fotografii jako drastyczny akt nawiązuje do traumy związanej ze zmianą, ruchem, przeistaczaniem. Brak widzialnego wizerunku podmiotu wskazuje na jego fragmentaryczność, performatywność stawania się oraz na jego nomadyczny charakter.

Czas pracy nad cyklem Presence (Obecność) był afirmacją woli przemieszczania się, podróży przeciwko stagnacji. To pożegnanie z miejscami oswojonymi, które były jej domem. Wycięte ślady jak znaczenie terenu przypominają o miejscach, które wniknęły w nią, w których zostawiła po sobie ślad.

Tytułowa Obecność to dla autorki wrastanie w miejsca, świadome przeżywanie sytuacji i spotkań poprzez współodczuwanie. Cykl fotografii ukazuje doświadczenia obecności jako punkty, które połączone ze sobą tworzą linię istnienia nomady.

Magda Typiak – artystka intermedialna. Absolwentka ASP w Gdańsku (Intermedia) oraz WSP UMK w Toruniu. W 2016 roku studiowała na Accademia di Belle Arti di Brera w Mediolanie w Departamencie Filmu i Fotografii. Jej prace pokazywane były na wystawach i festiwalach w Polsce i za granicą, m.in. w Berlinie, Atenach, Wiedniu i Instytucie Kultury Polskiej w Mińsku. W 2015 roku wzięła udział w festiwalu Warszawa w Budowie, w 2016 roku jej wideo zdobyło główną nagrodę na międzynarodowym przeglądzie sztuki studenckiej w Galerii Sztuki Wozownia w Toruniu. W 2019 roku została wybrana przez galerię Dryphoto artecontemporanea na rezydencję artystyczną w Prato (Włochy). W tym samym roku została rezydentką Museums Quartier w Wiedniu. Instalacje, filmy i fotografie, które tworzy, to działania postkonceptualne. W swoich minimalistycznych pracach – delikatnych dekonstrukcjach przestrzeni – zadaje pytania o tożsamość, zarówno własną, jak i zbiorową.


/ Alina Śmietana: „Nikogo nie ma w domu”
06.08–05.09.2021
kuratorka: Joanna Gwiazda

Alina Śmietana, bez tytułu

Alina Śmietana, bez tytułu

To polska wersja <stuk, puk> idiomu oznaczającego <stuk, puk, puk> niewykazywanie obecności <puk, puk> mentalnej. <stuk, puk> Odcięcie może <puk, puk, puk, puk> być skutkiem <stuk, puk> intensyfikacji życia <stuk, puk, stuk, puk> wewnętrznego <stuk, puk> lub jego <stuk, puk> zapauzowaniem. Próbuję <puk, puk, puk, puk> wyobrazić sobie <stuk, puk> jak te stany <stuk, puk> wyglądają od zewnątrz, <stuk, puk> wpisać je <stuk, puk, stuk puk, stuk, puk> w ogólnodostępną przestrzeń <stuk, puk> i pozgadywać <stuk, puk, puk, puk, puk, puk, jest tam kto?> co może z nich wyniknąć. <stukpukstukpukpukpukpuk> (Alina Śmietana)

Alina Śmietana – urodzona w 1996 roku. Absolwentka WSP UMK w Toruniu. Interesuje się działaniami nażywymi, bezpośrednio powiązanymi z obecnością osób. Stąd często posługuje się medium performace lub rozwiązaniami intermedialnymi. Stara się korzystać z codziennych, dobrze opatrzonych form i znaczeń, co motywuje potrzebą dostępności i niebudowaniem dystansu. Brała udział w kilkunastu wystawach zbiorowych.


Zdjęcie gł.: Magda Typiak, Obecność, Mediolan 2016

22 lipca 2021 r.

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7045913