Wojewódzkie obchody Święta Niepodległości

Wojewódzkie obchody Święta Niepodległości

erb Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Narodowe Święto Niepodległości jednoczy Polaków. Co roku z tej okazji wspominamy, świętujemy i czcimy pamięć o naszej przeszłości. 11 listopada wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz, marszałek Piotr Całbecki i gen. bryg. Artur Kępczyński zapraszają na wojewódzkie obchody Narodowego Święta Niepodległości.

– Narodowe Święto Niepodległości jest symbolem sukcesu, jedności i współpracy całego społeczeństwa. To powód do dumy. Musimy pielęgnować w naszej pamięci fundamentalne idee i wartości. Szczególnie teraz ważne jest wspólne celebrowanie, pozwalające poczuć atmosferę solidarności. Serdecznie zachęcam do uroczystego świętowania 103. rocznicy odzyskania niepodległości – zaprasza marszałek Piotr Całbecki.

W Bydgoszczy obchody otwiera msza święta w intencji Ojczyzny w katedrze. Popołudniu w Operze Nova odbędzie się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych, oprawą tego wydarzenia będzie uroczysty koncert. W operze zabrzmią utwory Krzysztofa Pendereckiego.

W Toruniu przedstawiciele władz złożą kwiaty na Cmentarzu Komunalnym i pod pomnikiem gen. Józefa Hallera. W programie także przemarsz ulicami Starego Miasta, msza św. w kościele garnizonowym. Dla najmłodszych zaplanowaliśmy warsztaty plastyczne „Galopem ku Niepodległej” i piknik na Rynku Staromiejskim.

103 lata temu Polska odzyskała niepodległość, po przeszło stu latach niewoli. Historia Polski niejednokrotnie zaskakiwała nieoczekiwanymi, trudnymi zwrotami. Wolność nie zawsze była dla Polaków czymś pewnym, stałym. Wiele razy musieliśmy o nią walczyć.

Tradycją naszego regionu jest serwowanie gęsiny podczas rodzinnych obchodów święta niepodległości. Nic tak nie zacieśnia więzów, jak wspólny posiłek i nic nie kreuje tożsamości tak, jak pielęgnowanie tradycji, również kulinarnych. Więcej o gęsinie i rodzinnej celebracji święta niepodległości

Szczegółowy program zamieścimy wkrótce.

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

Fot. Szymon Zdziebło dla UMWKP
Źródło: www.kujawsko-pomorskie.pl

 

9 listopada 2021 r.

Agnieszka Miranowska
agnieszka.miranowska@edupolis.pl


Liczba odwiedzin:

5,578,941