Wkrótce w Wozowni wystawa Lidii Kot „Trzy czwarte oblicza czerni”

Wkrótce w Wozowni wystawa Lidii Kot „Trzy czwarte oblicza czerni”

19 listopada 2021 r. (piątek) w Galerii Sztuki Wozownia otwarta zostanie wystawa Lidii Kot „Trzy czwarte oblicza czerni”, której kuratorką jest Marta Smolińska. Wystawę “Trzy czwarte oblicza czerni” będzie można oglądać do 26 grudnia 2021 r.

Wystawa Lidii Kot „Trzy czwarte oblicza czerni” uzmysławia wielość odcieni czerni oraz nieobliczalność tej barwy. Artystka jest czernią zafascynowana; czerń pochłania jej twórcze myśli i swoją lepką, smolistą i niezbywalną obecnością stymuluje eksperymentalne działania artystyczne, zarówno na płaszczyźnie, jak i w trójwymiarze. Artystka (za)nurza się z zapamiętaniem i pasją we wszelakich przejawach obecności tego koloru, pijając przy tym czarną kawę i zagryzając czarnym chlebem, które nie dają jej sytości w konfrontacji z tym fenomenem.

Wystawa „Trzy czwarte oblicza czerni” daje nam wgląd jedynie w wycinek tych wieloletnich zmagań, zanurzeń, smakowań i obwąchiwań tej barwy, które mają doprowadzić do znalezienia odpowiedzi na pozornie proste i oczywiste pytania: Jaka jest natura czerni? Czy czerń to synonim ciemności, czy zjawisko znacznie bardziej wielorakie? Jak przedstawić czerń? Jak czernią stymulować percepcję, by w czerni widzieć lub – przeciwnie – jak oślepiać czernią? Jak działać czernią nie tylko na wzrok, słuch, dotyk, węch i smak, lecz również na zmysły równowagi i kinestetyczny? Jak wreszcie uzmysłowić jej materialność, rozpiętą pomiędzy smolistością sadzy, płynnością smoły lub farby, niewyobrażalną przestrzenią czarnej dziury i nieprzeniknionym mrokiem panującym na dnie Rowu Mariańskiego? Czy optyka aparatu fotograficznego widzi czerń odmiennie niż ludzkie oko? Czy ciało postrzega czerń całą skórą? Jak znajduje w niej punkty orientacyjne? Ile warstw ma czerń? Czy klasyfikowanie jej jako barwy achromatycznej na pewno jest uzasadnione? Jakie inne barwy chromatyczne czają się w jej gęstwie?

Lidia Kot rejestruje przy tym tyle z oblicza tego zjawiska, ile ono samo pozwoli. A pozwala co najwyżej na trzy czwarte, choć artystka obsesyjnie i wytrwale próbuje podejść czerń zarówno ze strony tradycji artystycznej, jak i psychofizjologii widzenia czy fizyki kwantowej. (Marta Smolińska)

Lidia Kot – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (dyplomy w Pracowni Rzeźby prof. Jana Berdyszaka oraz w Pracowni Malarstwa prof. Jana Gawrona). Obecnie doktorantka na Wydziale Malarstwa i Rysunku Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Przedmiotem jej badań jest czerń oraz jej oblicza w sztuce, nauce i medycynie. Realizowała także projekty związane z obszarem widzenia, widzialności, barwy, oddechu, synestezji.

Otwarcie wystawy: 19.11.2021 (piątek), godz. 16.00–18.00 / Galeria Sztuki Wozownia / wstęp wolny

kuratorka: Marta Smolińska

Fot. Galeria Sztuki Wozownia

15 listopada 2021 r.

Agnieszka Miranowska
agnieszka.miranowska@edupolis.pl


Liczba odwiedzin:

5,579,036