#WirtualneMuzeum Archeologiczne w Biskupinie

#WirtualneMuzeum Archeologiczne w Biskupinie

#WirtualneMuzeum Archeologiczne w Biskupinie

Muzeum Archeologiczne w Biskupinie logo

Już 16 marca 2020 r. Muzeum Archeologiczne w Biskupinie zainicjowało akcję #WirtualneMuzeum. W ramach akcji muzeum przygotowało wirtualny spacer po osadzie (tutaj) za pośrednictwem Google Street View. Na swojej stronie internetowej udostępniło też filmy informujące o planach wystawowych w 2020 r. oraz filmy edukacyjne:

  • Kino ‚sandałowe’, czyli antyk widziany oczami twórców filmowych – wykład Magdaleny Stawniak, omawiający sposoby przedstawiania Imperium Rzymskiego w filmach popularnych.
  • Tkactwo, przędzalnictwo i nietypowe techniki włókiennicze. O strojach przełomu epok brązu i żelaza – opowieść Magdaleny Przymorskiej-Sztuczki o ubiorach mieszkańców Biskupina i metodach wytwarzania strojów w dawnych wiekach.
  • Zagadka z Brudzynia – kto i dlaczego ukrył w ziemi prawdziwy skarb? – prelekcja dra hab. Jacka Gackowskiego, prof. UMK, opowiadająca o tzw. „Skarbie z Brudzynia”.
  • Osada Pierwszych Rolników w Muzeum Archeologicznym w Biskupinie – wywiad z archeologiem Szymonem Nowaczykiem, dotyczący tzw. długich domów, czyli siedzib biskupińskich osadników.

 

Muzeum Archeologiczne w Biskupinie regularnie prowadzi także transmisje na żywo. Odbyło się już trzynaście takich spotkań, dzięki którym można było dowiedzieć się m.in. o archeologicznych znaleziskach, takich jak zabytki z epoki kamienia czy o odkrycia, które stanowiły podstawę do utworzenia Rezerwatu Archeologicznego. Ostatnie spotkanie – z 13 kwietnia 2020 r. – dotyczyło zwierząt i ich roli w życiu mieszkańców Biskupina. Wszystkie transmisje zostały nagrane i udostępnione na stronie internetowej muzeum (tutaj).

Dla osób zafascynowanych historią i archeologią muzeum przygotowało artykuły popularnonaukowe na temat badań archeologicznych, kultury materialnej i życia codziennego w dawnej Polsce (np. Rok 1934. Jak rozpoczęły się badania w Biskupinie?, Krótka historia jedzenia na ziemiach polskich do XVI wieku – nowinki roślinne) oraz teksty naukowe dotyczące konstrukcji obiektów budowlanych grodu oraz reliktów zabudowy osiedla obronnego.

Muzeum w Biskupinie nie zapomniało o najmłodszych. Na swojej stronie udostępniło materiały edukacyjne dla dzieci:

Zostań garncarzem! – instrukcja lepienia naczyń

Quiz – którym z antycznych wojowników byłbyś Ty?

Kolorowanka z Mieszkiem dla najmłodszych

Kolorowanka – Co na siebie włożyć?

Skąd się wzięła czekolada i inne nowinki spożywcze w Europie
artykuł oraz pytania sprawdzające jego znajomość

Zachęcamy Państwa do regularnego odwiedzania strony Muzeum Archeologicznego w Biskupinie.

Oprac. Anna Siemińska

Fot. Muzeum Archeologiczne w Biskupinie

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7054463