„Wielkanocne obrazy w twórczości malarskich outsiderów” – wystawa malarstwa

Damian Rebelski, wł. WTZ Przystań w Bydgoszczy

„Wielkanocne obrazy w twórczości malarskich outsiderów” – wystawa malarstwa

Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Wystawę zorganizowano przy współpracy Muzeum Etnograficznego w Toruniu, SOSW w Skierniewicach oraz WTZ Przystań w Bydgoszczy.

Wielkanoc to najważniejsze święto w chrześcijańskim kalendarzu,  od stuleci było inspiracją dla artystów, a każdy z nich w jego obrazowanie wkładał swoje emocje i najgłębsze przemyślenia o ludzkiej egzystencji na ziemi i relacji Boga z człowiekiem. Twórczość outsiderów nie odbiega tu w treści od głównego nurtu, choć bywa bardziej emocjonalna i dramatyczna  w formie z uwagi na to, że wielu z nich dźwiga swój własny krzyż na ziemskim padole. Wielkanoc to odrodzenie życia. Po dramacie nadchodzi zwycięstwo i radość, najlepiej zobrazowane w ludycznych obrzędach i ich plastycznej oprawie. Śmigus dyngus, kolorowe palmy,  pisanki, huczne zabawy, kolędowanie ze śpiewem, zaloty,  obok zadumy są ważnym, najbardziej pierwotnym aspektem świąt.

Nie jesteśmy w stanie oddać całego bogactwa przeżyć wiążących się z Wielkanocą ale 19 artystów, których prace znajdują się na naszej wystawie, 19 niezwykłych indywidualności, których życie naznaczone jest pasją i często cierpieniem to świetny przykład jak niewyczerpaną twórczą moc mają te święta. Znajdują się w wśród tych Ci co od nas odeszli  – Maria Wnęk, Wiktor Chrzanowski ale też młodzi ludzie, których twórcza droga niedawno się zaczęła – Damian Rebelski, Mateusz Połeć czy Rafał Antos.

Zapraszamy serdecznie do Salonu Hoffman, te kilkadziesiąt obrazów zgromadzonych na wystawie może pobudzi nas do refleksji w ten świąteczny czas … na pewno będzie niezwykłym artystycznym przeżyciem. Wernisaż w piątek 8 kwietnia godz. 18:00, Salon Hoffman KPCK, pl. Kościeleckich 6 w Bydgoszczy. Wystawa czynna do 13 maja, wstęp wolny

Katarzyna Wolska

Kiedy: 8 kwietnia (piątek) – 13 maja (piątek) godz. 18:00

Fot. Damian Rebelski, wł. WTZ Przystań w Bydgoszczy

6 kwietnia 2022 r.

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w ToruniuLiczba odwiedzin:

5,835,816