Wielkanoc z kulturą

Wielkanoc z kulturą

Województwo Kujawsko-Pomorskie

Warsztaty z tradycyjnego barwienia jajek i przygotowywania świątecznego baranka, materiały wideo przedstawiające najpopularniejsze wielkanocne zwyczaje, czy występy i koncerty w formie online – to część atrakcji, które w świątecznym okresie przygotowały marszałkowskie instytucje kultury. Wszystko spośród nich można zrobić i obejrzeć z domu. Zapraszamy do wspólnych przedświątecznych przygotowań!

Specjalne materiały poświęcone świątecznym tradycjom przygotowało Muzeum Etnograficzne w Toruniu. Na stronie internetowej instytucji dostępny jest przewodnik poświęcony dawnym i współczesnym sposobom zdobienia pisanek oraz świąteczna galeria zdjęć. Poza tym muzeum przygotowało wiele materiałów wideo takich, jak poradniki sporządzania ozdób, nagrania z tworzenia wielkanocnych aranżacji, czy film w którym pracownicy muzeum opowiadają o najpopularniejszych świątecznych tradycjach. Wszystkie materiały są dostępne na kanale YouTube instytucji.

Wielkanocne nagrania przygotowało także Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, które w ramach cyklu “Wielkanoc na Kujawach” opowiada o świątecznych tradycjach w naszym regionie. Pierwsze dwa odcinki z serii dostępne są już na kanale YouTube muzeum. Kolejny, poświęcony wielkanocnemu barankowi z masła zaprezentowany zostanie 2 kwietnia. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej ośrodka.

Już dziś (1 kwietnia) o godzinie 18 w toruńskiej Książnicy Kopernikańskiej odbędzie się prezentacja unikatowego starodruku ze zbiorów biblioteki, tzw. “Postylli Toruńskiej”. Zabytkowy zbiór kazań będzie można zobaczyć online za pośrednictwem mediów społecznościowych instytucji.

W salonie Hoffmana Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy od dziś (1 kwietnia) znajduje się wystawa “Wielkanoc na Kurpiach- Palmy, leluje i byśki…”, którą do 14 maja tego rogu będzie można obejrzeć w wirtualnej formie. Ekspozycja powstała w ramach cyklu “Piękna nasza Polska cała”, szczegółowe informacje na jej temat dostępne są na stronie internetowej ośrodka. 

Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu z okazji zbliżających się świąt wielkanocnych przygotowała film tłumaczący jak samodzielnie wykonać ozdobnego baranka. Przed siedzibą ośrodka na Rynku Nowomiejskim 17 można natomiast obejrzeć wystawę plenerową, która powstała z okazji przypadającego 1 kwietnia Międzynarodowego Dnia Ptaków. Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej galerii.

Dla melomanów świąteczną ofertę przygotowała także Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy, która w wielkanocną niedzielę (4 kwietnia) udostępni słuchaczom koncert poświęcony twórczości Franka Sinatry i Zbigniewa Wodeckiego. Występu będzie można posłuchać od godziny 19 za pośrednictwem kanału YouTube instytucji.

Teatr im. Wilama Horzycy w czasie świąt planuje udostępnić nowe odcinki z cyklu miniatur dźwiękowych “Kącik dla introwertyków”. Ponadto w dniach 1-5 kwietnia widzowie będą mogli zobaczyć najnowszy spektakl teatru “Patyki i badyle” prezentowany w formie online. Więcej informacji o sztuce powstałej na podstawie książki Urszuli Zajączkowskiej dostępne jest na stronie internetowej instytucji.

Urząd Marszałkowski jest organem prowadzącym dla 15 instytucji kultury w województwie kujawsko pomorskim. Poza wymienionymi w materiale, są to również:

 

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Fot. Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, Warsztaty z wykonania wielkanocnej palmy

Źródło: www.kujawsko-pomorskie.pl

1 kwietnia 2021 r.

Agnieszka Miranowska
agnieszka.miranowska@edupolis.pl


Liczba odwiedzin:

5,748,066