Wielkanoc – święto życia. Materiały edukacyjne online Muzeum Etnograficznego w Toruniu

29 marzec Wielkanoc – święto życia. Materiały edukacyjne online Muzeum Etnograficznego w Toruniu

Muzeum Etnograficzne w Toruniu zaprasza do zapoznania się ze specjalnie przygotowanymi świątecznymi materiałami związane z Wielkanocą.

Skąd w wielkanocnej palmie wzięły się wierzbowe gałązki, dlaczego zdobimy jajka i oblewamy się wodą? W filmie „Wielkanoc – święto życia” muzealnicy opowiadają o znaczeniu najpopularniejszych świątecznych tradycji.

  • Link do filmu: https://youtu.be/mj4ks5BS4W4

 

Muzealny Dział Edukacji przygotował również filmy warsztatowe pokazujące jak samodzielnie wykonać palmy wielkanocne, pisanki, a także firanki z papieru.

Linki do filmów:

 

Na stronie www.etnomuzeum.pl/pisanki powstał również krótki przewodnik po starych i nowych sposobach zdobienia pisanek, z którego dowiedzieć się można o kraszankach, pisankach oklejanych, zdobionych oraz malowanych. Muzeum przygotowało również świąteczną galerię zdjęć, którą można pobrać i wykorzystać np. jako tapetę na pulpit. Zdjęcia w różnych rozdzielczościach, w pionie oraz poziomie dostępne są pod adresem: https://bit.ly/flickrMET

Muzealnicy przygotowali także film z powstawania aranżacji wielkanocnych, które tradycyjnie zagościły chatach Parku Etnograficznego. Aranżacje prezentują, jak Święta Wielkanocne obchodzono na Kociewiu, jak wyglądał Wielki Piątek w chacie biednej rodziny chałupniczej na Kaszubach, a jak Wielka Sobota w chacie zamożnych gospodarzy w Borach Tucholskich oraz Poranek Wielkanocny w chacie zamożnych gospodarzy na Kujawach na początku XX w. Na ekspozycjach poznać można również zwyczaj przywołówek dyngusowych na Kujawach, które polegały na rymowanym „wywoływaniu” panien na wydaniu wraz z imionami przez kawalerów.

 

Teksty aranżacji:

Audioprzewodnik:

www.etnomuzeum.pl/audioprzewodnik

Zdjęcia: Aranżacje w MET – fot. A. Zakrzewski

29 marca 2021 r.

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl


Liczba odwiedzin:

4,833,864