Wernisaż wystawy pt. „HANNA BRZUSZKIEWICZ. Tworzywo i Tchnienie”

Wernisaż wystawy pt. „HANNA BRZUSZKIEWICZ. Tworzywo i Tchnienie”

Muzeum Okręgowe w ToruniuMuzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza do Ratusza Staromiejskiego na wernisaż wystawy pt. „HANNA BRZUSZKIEWICZ. Tworzywo i Tchnienie”, który odbędzie się w piątek, 27 stycznia 2023 r. o godz. 17.00. Jest to kolejna z cyklu ekspozycja ukazująca dorobek artystów związanych z Toruniem, którą mamy ogromną przyjemność zrealizować.

Wystawa „Tworzywo i Tchnienie” jest monografią osobowości rzeźby współczesnej – profesor Hanny Brzuszkiewicz, dla której proces kształtowania i samorozwój jest koniecznością życiową, wypełnia jej codzienność. Artystka od 1958 do 2002 była wykładowczynią rzeźby Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i założycielką Pracowni Ceramiki tej uczelni. W 1955 roku prof. Tadeusz Godziszewski w którego pracowni Brzuszkiewicz obroniła dyplom, napisał do prof. Stanisława Horno-Popławskiego wykładowcy PWSSP w Gdańsku, iż rekomenduje ją do studiów podyplomowych, gdyż „Rzeźba współczesna jest dla niej życiem” . Dwuletni pobyt w Trójmieście wzmocnił brawurową odwagę artystki w czerpaniu energii z prażywiołów, archetypów, z rozległego horyzontu humanistyki i wychylonych w przyszłość nurtów cywilizacji.

Na ekspozycji w Muzeum Okręgowym w Toruniu znajdzie się ponad 80 form przestrzennych, których percepcja daje iluzję ruchu, rozedrgania, performatyki. Dominują materiały metamorficzne, poddane próbie ognia, czyli kamionka, ceramika z zachwycającymi szkliwami eksperymentalnymi, mosiądz krzemowy, metal spawany, grona szklane i inne. Tworzywa w jej sztuce zachowują energię lekkości, zjawiania się w przestrzeni, antygrawitacji, rozblikowania, jakby było dokumentem jej natchnienia. Eksponowane na wystawie kompozycje pochodzą z kolekcji: Hanny Brzuszkiewicz, zbiorów Prywatnych, Biblioteki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu, Muzeum Okręgowego w Toruniu, Muzeum Porcelany w Wałbrzychu, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Państwowego Muzeum na Majdanku w Lublinie. Pokaz dopełni kontrapunkt mistrzowskich rysunków artystki od lat 50. XX w. m.in. z Gabinetu Zbiorów Graficznych Biblioteki UMK w Toruniu, zgromadzonych przez uznaną artystkę Cecylię Wiśniewską (1928-1999) oraz przypomnianych przez Elżbietę Hudzik i Lidię Gerc. Można dostrzec w nich m.in. prefiguracje ikonosfer cybernetycznych, ideogramy czy wizjonerskie fantasmagorie.

„HANNA BRZUSZKIEWICZ. Tworzywo i Tchnienie”
Miejsce: Ratusz Staromiejski
Termin: 28 stycznia – 28 maja 2023 r.
Wernisaż: 27 stycznia godz. 17.00
Kuratorzy wystawy: Dorota Grubba-Thiede
Współpraca kuratorska z ramienia Muzeum: Anna Kroplewska-Gajewska

Fot. Krzysztof Deczyński; Hanna Brzuszkiewicz 1957, Konik.

Więcej informacji TUTAJ

26 stycznia 2023 r.

Beata Cieślińska
beata.cieslinska@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w BydgoszczyLiczba odwiedzin:

6,139,064