Wernisaż wystawy „Porządek dnia w dawnym Toruniu”

Wernisaż wystawy „Porządek dnia w dawnym Toruniu”

Już od 20 listopada toruńskie Muzeum Okręgowe zaprasza do zwiedzania najnowszej wystawy czasowej pt. Porządek dnia w dawnym Toruniu, prezentowanej w Muzeum Historii Torunia w Domu Eskenów.

Zastanawialiście się kiedyś, ile dni świątecznych liczył średniowieczny kalendarz liturgiczny, ile razy na dobę modlił się brat kapłan w zakonie krzyżackim, ile godzin dziennie pracował rzemieślnik murarski, a kiedy toruński kupiec kończył sezon zamorskich podroży? Jeśli tak, to proponujemy swoistą podróż w czasie. Każdy oglądający ekspozycję Porządek dnia… będzie mógł zajrzeć do kramu kupieckiego, warsztatu rzemieślniczego, czy też odwiedzić mieszkańców zamku krzyżackiego i zobaczyć, jak wyglądały codzienne czynności ludzi żyjących w średniowiecznym i nowożytnym Toruniu.

Ekspozycja została poświęcona pojmowaniu, mierzeniu i porządkowaniu czasu w dawnym Toruniu, dlatego też będzie można na niej odnaleźć m.in. dawne zegary i kalendarze, ale także przedmioty codziennego użytku i zawodowe atrybuty oraz dokumenty normujące miejską rzeczywistość, a więc toruńskie wilkierze i statuty cechowe.

Życie mieszkańców dawnego Torunia regulowały przede wszystkim specjalne uchwały rady miejskiej, zwane wilkierzami – wskazuje kuratorka wystawy dr Alicja Sumowska i dodaje: Zawarte w nich regulacje miały zapewnić porządek w mieście, a w praktyce wpływały także na miejski rytm życia. Jednak nie były one jego jedynym wyznacznikiem. Inaczej wyglądał dzień kupca, duchownego czy rzemieślnika, jeszcze inny porządek dnia mieli mieszkańcy toruńskiego zamku krzyżackiego. Dzień powszedni z kolei różnił się od świątecznego. Rytm doby wyznaczały nie tylko dzwony kościelne i miejskie zegary, ale także panujące zwyczaje czy odbywające się w mieście wydarzenia.

Chcąc znaleźć odpowiedź na pytania, jak ważny był czas dla mieszkańców dawnego Torunia, jak go mierzono, porządkowano, co wpływało na wygląd dnia powszedniego, a co na niedziele i święta, zapraszamy do lektury katalogu wystawy. Publikacja zawiera liczne fotografie eksponowanych muzealiów oraz prezentuje podjętą na wystawie tematykę w popularnonaukowym ujęciu. Będzie on dostępny od 19 listopada w kasach Muzeum Historii Torunia i Ratusza Staromiejskiego a także w sklepie internetowym.

Ekspozycję można oglądać od 20 listopada 2021 r. do 27 lutego 2022 r. w Muzeum Historii Torunia w Domu Eskenów.

Wernisaż zaś, na który serdecznie zapraszamy, odbędzie się 19 listopada (piątek) br. o godz. 17.00. Wstęp wolny!

Wydarzenie dofinansowane przez Gminę Miasta Toruń, Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz przez Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Okręgowego w Toruniu.

belka z logotypami: Kujawy Pomorze, Województwo Kujawsko-Pomorskie, z tekstem: Dofinansowano z budżetu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Porządek dnia w dawnym Toruniu
Muzeum Historii Torunia w Domu Eskenów
Wernisaż: 19 listopada, godz. 17:00 (wstęp wolny)
Wystawa czynna: 20 listopada 2021 r. – 27 luty 2023 r.
Kuratorka wystawy: dr Alicja Sumowska

15 listopada 2021 r.

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w ToruniuLiczba odwiedzin:

6,144,464