Weekend z kulturą

Weekend z kulturą

Województwo Kujawsko-Pomorskie

Na zbliżającą się majówkę nasze instytucje przygotowały bogatą ofertę wydarzeń kulturalnych. Zapraszamy na koncerty, rekonstrukcje archeologiczne, prezentacje i spektakle.

Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy zaprasza na piątkowy (29 kwietnia 2022 r.) koncert „Pod złotą batutą”. O godzinie 19 zabrzmią koncert obojowy C-dur Wolfganga Amadeusza Mozarta i niezwykle barwna uwerturę do opery Oberon Carla Marii von Webera oraz IV Symfonię Es-dur „Romantyczną” Antona Brucknera. Orkiestrę Symfoniczną poprowadzi wybitny dyrygent – Eugene Tzigane. Bilety i szczegóły na stronie Filharmonii.

„Czarodziejski flet” rozbrzmiewać będzie w bydgoskiej Operze Nova w najbliższe piątki i soboty: 29 i 30 kwietnia oraz 6 i 7 maja. W spektaklu, którego premiera odbyła się w 2006 r., realizatorzy wyeksponowali humanistyczne przesłanie Mozarta oraz przejrzyście i konsekwentnie połączyli śpiew ze scenami mówionymi. Orkiestra Opery Nova wystąpi pod batutą Macieja Figasa. Więcej na stronie Opery.

W repertuarze Teatru Horzycy w Toruniu „Bareja wieczorową porą”, który zagrany zostanie codziennie od czwartku do niedzieli (30.04 – 1.05). Bilety dostępne na stronie.

Archeologiczna Wiosna to wydarzenie, które tradycyjnie otwiera sezon turystyczny w Muzeum Archeologicznym w Biskupinie. Przez cztery dni, od 30 kwietnia do 3 maja, wszystkie rekonstrukcje zapełnią się mieszkańcami. To okazja do rejsu repliką wikińskiej łodzi o nazwie „Freya”, będzie można zasmakować pradziejowej kuchni oraz zrelaksować się w strefie piknikowej. Liczni rzemieślnicy, w tym garncarz, snycerz i złotnik, zaprezentują swoje wyroby – jak dawniej wyglądały, powstawały oraz w jaki sposób użytkowano przedmioty codziennego użytku. Wojownicy pokażą, jak walczono za czasów pierwszych, historycznych władców Polski i opowiedzą o swoim uzbrojeniu. Atrakcje dostępne są codziennie, w godzinach 10:00-18:00. Bilety w kasach Muzeum oraz internetowo.

Uczestnicy spotkania „Kierunek Senegal!” przeniosą się na zachód Afryki, gdzie zapoznają się z kulturą senegalską, tradycyjnym rybołówstwem oraz jego znaczeniem dla tamtejszej społeczności. Po interaktywnym zwiedzaniu wystawy, wcielą się w rolę rybaków, a klimat Afryki Zachodniej zapewni muzyka zespołu Djembnięci. Toruńskie Muzeum Etnograficzne zaprasza na tą rodzinną imprezę 1 maja. Szczegółowe informacje na stronie Muzeum.

Czwarte z cyklu dziesięciu spotkań historycznych poświęconych dziejom Włocławka poprowadzi Jakub Szachewicz, pracownik Działu Historycznego Muzeum Historii Włocławka. W piątek (29 kwietnia) o 17 można poznać historię ulic Królewieckiej, Nowej (zwanej też Szeroką, obecnie 3 Maja) i Żabiej. Szczegóły na stronie włocławskiego muzeum.

Wystawę prac uczniów Scoala de Arte Plastice Cahul z Mołdawii można oglądać od 29.04 do 8.06.2022 w filii Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka przy ulicy Kościuszki 41/47 w Toruniu. Z kolekcji mocno wyodrębniają się drobiazgowe, bardzo dekoracyjne rysunki wykonane cienkopisami o różnej grubości. Skrupulatność i umiejętne posługiwaniu się środkami plastycznymi przekłada się na inne realizacje z wystawy. Wśród nich znajdują się precyzyjnie wykonane kompozycje, do których realizacji wykorzystano kolorowe muliny, kordonek.

Podczas koncertu „Czy ten koncert to nie u Was?” zespół Mateusz Bliskowski Quartett zaprezentuje autorskie utwory, aranżacje oraz pomysły na muzykę skomponowaną przez kompozytorów polskich i amerykańskich. Wydarzenie w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury w Bydgoszczy.

Kujawsko-Pomorskie Centrum Dziedzictwa w Toruniu zaprasza na szereg wydarzeń, organizowanych przez instytucje i jednostek samorządu w regionie, które w długi weekend majowy przybliżą dziedzictwo kulturowe województwa.

Urząd Marszałkowski jest organem prowadzącym dla 16 instytucji kultury w województwie kujawsko-pomorskim. Poza wymienionymi powyżej, są to również:

 

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Fot.  Marek Chełminiak, „Czarodziejski flet”, Opera Nova w Bydgoszczy

 Źródło: www.kujawsko-pomorskie.pl

29 kwietnia 2022 r.

Agnieszka Miranowska
agnieszka.miranowska@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 6646342