Weekend z kulturą

Weekend z kulturą

Województwo Kujawsko-Pomorskie

Od soboty (20 marca 2021 r.) część instytucji kultury w związku ze zwiększającym się zagrożeniem epidemicznym zostanie zamknięta. Miłośnicy sztuki będą mieli okazję doświadczyć jej na żywo jeszcze w piątek (19 marca), znajdą dla siebie także wiele innych atrakcji w formie online, do udziału w których serdecznie zapraszamy!

Dziś (18 marca) Książnica Kopernikańska w Toruniu zaprasza na kolejny wykład online przygotowany we współpracy z Toruńskim Oddziałem Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. O “Kosmicznej podróży Ziemi” opowie prof. Andrzej Strobla z UMK. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 18.00, a więcej informacji na jego temat można poznać za pośrednictwem mediów społecznościowych lub na stronie internetowej biblioteki.

W Wypożyczalni Głównej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bydgoszczy w najbliższych dniach zobaczyć można wystawę zatytułowaną „Bydgoska droga do wolności – 40. Rocznica Marca 1981 roku”, która od 15 marca za pomocą autentycznych zdjęć i dokumentów przypomina o wydarzeniach “Bydgoskiego Marca”, które doprowadziły do rejestracji NSZZ Rolników Indywidualnych “Solidarność”. Wystawa będzie prezentowana do 3 kwietnia, a więcej szczegółów na jej temat poznać można na stronie internetowej placówki.

Końca dobiega natomiast prezentacja wystawy „Objawienie” w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury w Bydgoszczy. Dziś (18 marca) o godzinie 17 odbędzie się jej uroczyste zamknięcie i spotkanie z autorem prezentowanych prac Marcinem Mariakiem. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, ale liczba miejsc została ograniczona do 25. W piątek (19 marca) od godziny 18.00 KPCK zaprasza do Salonu Hoffmana na kolejny koncert z cyklu “Czy ten koncert to nie u Was?”, na którym wystąpi Maja Wlazły. Artystki posłuchamy również online za pośrednictwem kanału YouTube instytucji, gdzie nagranie z występu będzie dostępne przez 7 dni. Szczegółowe informacje na temat wydarzeń dostępne są na stronie internetowej ośrodka. 

W piątek (19 marca) odbędzie się także koncert Marka Dyjaka, który w Kujawsko-Pomorskim Teatrze Muzycznym w Toruniu zaprezentuje utwory z albumu “Piękny instalator”. Teksty do utworów na płycie napisali m.in Artur Andrus, Jan Kondrak czy Jacek Musiatowicz. Występ rozpocznie się na żywo o godzinie 19.00 w siedzibie teatru. Bilety na wydarzenie można kupić za pośrednictwem strony internetowej instytucji.

Melomani w piątkowy wieczór (19 marca) mogą skorzystać także z oferty Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, która słuchaczom oferuje koncert symfoniczny online. Jego premiera rozpocznie się o godzinie 19.00 na kanale YouTube instytucji.

Dla fanów teatru pozostających w domach w czwartek i piątek (18-19 marca) na wirtualnej scenie Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu dostępny będzie interaktywny spektakl pod tytułem „Podwyżka”. Więcej informacji na temat wydarzeń poznać można za pośrednictwem strony internetowej teatru.

Online odbędą się w sobotę (20 marca) warsztaty umuzykalniające dla dzieci od 4 do 6 lat organizowane przez Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu. “Hulanki i swawole” rozpoczną się o godzinie 10.00 za pośrednictwem platformy Zoom. Udział w spotkaniu jest bezpłatny, ale liczba miejsc jest ograniczona. Zapisy potrwają do 19 marca włącznie. Szczegółowe informację znaleźć można na stronie internetowej ośrodka.

Dla zwiedzających do piątku (19 marca) pozostają otwarte również muzea. Do odwiedzenia swoich wystaw zapraszają Muzeum Etnograficzne w ToruniuMuzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku i Muzeum Archeologiczne w Biskupinie. Otwarta jest także część muzealna Ośrodka Chopinowskiego w Szafarni.

Urząd Marszałkowski jest organem prowadzącym dla 15 instytucji kultury w województwie kujawsko pomorskim. Poza wymienionymi w materiale, są to również:

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP, Koncert w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy

Źródło: www.kujawsko-pomorskie.pl

18 marca 2021 r.

Agnieszka Miranowska
agnieszka.miranowska@edupolis.pl


Liczba odwiedzin:

5,750,531