Weekend z kulturą

Już w sobotę zapraszamy do Horzycy na premierę spektaklu Jezus przyszedł, fot. Wojtek Szabelski

Weekend z kulturą

Warsztaty świąteczne z marszałkiem, jubileuszowa wystawa w Muzeum Etnograficznym, premiera w Horzycy i spektakle rodzinne Teatru Muzycznego to nasze główne propozycje na weekendowe spotkanie z kulturą. Oprócz tego zapraszamy na monodram muzyczny w Pałacu Dąmbskich, autorskie spotkanie i kiermasz gier planszowych w Książnicy Kopernikańskiej, wystawy w Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu, przedświąteczne koncerty kolęd w Filharmonii Pomorskiej, Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury w Bydgoszczy i Pałacu Lubostroń oraz warsztaty w Wojewódzkim Ośrodku Animacji i Kultury w Toruniu i  Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku.

Teatr im. Wilama Horzycy

Toruński teatr zaprasza w sobotę (14 grudnia) na premierę spektaklu „Jezus przyszedł” w reżyserii Tomasza Mana. Przedstawienie opowiada historię heavymetalowego wokalisty, który przechodzi wewnętrzną przemianę. Na scenie pojawią się Łukasz Ignasiński, Karina Krzywicka, Mirosława Sobik, Jolanta Teska i Grzegorz Wiśniewski. Więcej. Spektakl dofinansowano z budżetu samorządu województwa. W niedzielę (15 grudnia) zapraszamy do Salonu Poezji. Podczas spotkania usłyszymy teksty Grzegorza Ciechowskiego w interpretacji Tomasza Organka i aktorów Teatru Horzycy. Poezji będzie towarzyszyć muzyka na żywo. Więcej.

Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy

Filharmonia Pomorska zaprasza jutro (13 grudnia) na przedświąteczny koncert kolęd „Graj dudka”. Na scenie pojawią się dzieci z Małej Formacji Chóralnej oraz orkiestra kameralna Capella Bydgostiensis. Za przygotowanie chóru odpowiada Izabela Cywińska-Łomżyńska. Koncert poprowadzi Patrycja Cywińska-Gacka. Więcej. We wtorek (17 grudnia) na deskach Filharmonii zaprezentuje się Chór Akademicki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Pod batutą Bernarda Mendlika i Benedykta Odyi wykona najpiękniejsze pieśni bożonarodzeniowe. Więcej.

Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny w Toruniu – Pałac Dąmbskich

Dzisiaj i jutro (12 i 13 grudnia) zapraszamy do Pałacu Dąmbskich przy ul. Żeglarskiej 8 na monodram muzyczny „Jutro będzie za późno” w reżyserii Agnieszki Płoszajskiej. Spektakl inspirowany jest losami Wiery Gran – piosenkarki, aktorki kabaretowej i filmowej. Jest to opowieść o powojennym życiu artystki, która do końca odpierała zarzuty, że wyjście z getta okupiła kolaboracją z gestapo. W roli głównej wystąpi Aleksandra Lis. Więcej.

Muzeum Etnograficzne w Toruniu

Jutro (13 grudnia) jubileuszowa wystawa, a w sobotę (14 grudnia) Eko-wigilia. W programie kiermasz produktów ekologicznych i świątecznego rękodzieła, wspólne śpiewanie kolęd i uroczyste spotkanie opłatkowe z degustacją potraw wigilijnych. Więcej.  We wtorek i środę (17  i 18 grudnia) odbędą się kolejne spotkania z cyklu „Etnowyprawka Malucha”. Podczas świątecznej edycji wykonane zostaną papierowe ozdoby. Więcej.

Książnica Kopernikańska w Toruniu

Dzisiaj (12 grudnia) w toruńskiej Książnicy odbędzie się spotkanie promujące książkę „Bydgoskie Przedmieście. Toruńskie przedmieścia sprzed lat”. Jest to drugi tom serii “Toruńskie przedmieścia sprzed lat” wydany przez Księży Młyn Dom Wydawniczy. O publikacji opowie autorka Katarzyna Kluczwajd. Więcej. W sobotę (14 grudnia) zapraszamy na świąteczny kiermasz używanych gier planszowych. Udział w kiermaszu jest bezpłatny. Więcej.

Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Od 5 grudnia w bydgoskim Centrum Kultury można odwiedzać wystawę „Ten piękny czas – kolędowanie”, na której prezentowane są elementy wyposażenia kolędników, szopki, gwiazdy, turonie oraz zdjęcia archiwalnych i współczesnych grup pozyskane z Muzeum Etnograficznego w Toruniu i Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. Ekspozycję można oglądać do 7 lutego 2020 roku w Salonie Hoffman. Więcej. W piątek (13 grudnia) zapraszamy na koncert „Coraz bliżej Święta”. W programie najpiękniejsze kolędy oraz utwory Bacha, Haendla, Durante’a, Schuberta i Cacciniego. Więcej. W następnym tygodniu we wtorek (17 grudnia) odbędzie się spotkanie poetyckie „Nasza opowieść wigilijna”, w którym oprócz autorów wierszy wystąpią także grupy artystyczne działające w instytucji. Więcej.

Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu

Galeria przygotowała w okresie przedświątecznym dwie wystawy. 13 grudnia odbędzie się wernisaż wystawy „Drobiazgi”. Zaprezentowane zostaną małe formy graficzne ze zbiorów własnych galerii, pochodzące głównie z Bułgarii, Czech, Niemiec, Polski, Serbii, Słowacji, Rosji i Węgier. Można je oglądać do 14 stycznia 2020 roku. Więcej. Druga wystawa nosi tytuł „Powiew północy”. Składają się na nią prace młodych artystów z Danii, Szwecji, Estonii, Finlandii i Norwegii. Więcej.

 Pałac Lubostroń

W Pałacu Lubostroń w niedzielę (15 grudnia) odbędzie się koncert bożonarodzeniowy. Z kolędami i pastorałkami wystąpi Anna Grzelak, a przy fortepianie będzie jej towarzyszył Daniel Pradella. Koncert poprowadzi Urszula Guźlecka. Więcej.

Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu

W sobotę (14 grudnia) zajęcia dla dzieci od 4. do 6. roku życia  „Poranne figle, psoty i żarty -Wyczarujmy Święta!”. Organizatorzy zapraszają na gry i zabawy ruchowe oraz ćwiczenia rozwijające wyobraźnię i kreatywność młodych uczestników. Więcej.  Dla starszych dzieci (do lat 10) przygotowano „Teatralny rozruch”, podczas którego poznają tajniki teatralnego świata. Więcej.

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku

Włocławskie muzeum zaprasza na bożonarodzeniowe warsztaty edukacyjne skierowane do uczniów grup przedszkolnych, szkół podstawowych i średnich. Uczestnicy poznają kujawskie tradycje świąt Bożego Narodzenia i dekoracje izb na przełomie XIX i XX wieku, a podczas warsztatów wykonają ozdoby choinkowe. Spotkania odbywają się od 3 do 19 grudnia w Muzeum Etnograficznym przy ul. Bulwary im. Marszałka Józefa Piłsudskiego 6 i w Zbiorach Sztuki przy ul. Zamczej 10/12 we Włocławku. Więcej.

Książnica Kopernikańska w Toruniu, Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy, Teatr im. Wilama Horzycy, Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny w Toruniu, Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy, Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu, Pałac Lubostroń, Wojewódzki Ośrodek Animacji i Kultury w Toruniu, Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku oraz Muzeum Etnograficzne w Toruniu są marszałkowskimi jednostkami kultury.

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Zdjęcie gł.: Już w sobotę zapraszamy do Horzycy na premierę spektaklu Jezus przyszedł, fot. Wojtek Szabelski

Źródło: www.kujawsko-pomorskie.pl

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w ToruniuLiczba odwiedzin:

5,844,678