Weekend z kulturą

20 Paź Weekend z kulturą

Zakończenie festiwalu Tofifest, recital fortepianowy w Szafarni, koncert dla dzieci w Pałacu Lubostroń, warsztaty w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu oraz wystawy w Muzeum Etnograficznym w Toruniu i we Włocławku to nasze propozycje na weekendowe spotkanie z kulturą.

W ten weekend zakończenie festiwalu Tofifest. Dla miłośników kina przygotowano spotkania m.in. z Dawidem Ogrodnikiem, Jackiem Borcuchem, Agnieszką Holland i Pawłem Pawlikowskim oraz projekcje filmów „Oleg”, „Terminator”, „Obywatel Jones”, „Wśród nocnej ciszy”. Sobotnia gala zamknięcia połączona będzie z wręczeniem nagród. Zwieńczy ją koncert „Miasto, Masa, Maszyna”, podczas którego na scenie wystąpią Kayah, Paulina Przybysz, Aga Czyż i Tomasz Pacak. Program festiwalu.

24 października odbędzie się spotkanie z Olegiem Sencowem. W uroczystości wezmą udział wiceprzewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska i marszałek Piotr Całbecki, który wręczy reżyserowi medal Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis.

25 października w Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku (przy ul. Bulwary im. Marszałka J. Piłsudskiego) odbędzie się otwarcie wystawy czasowej „Inspirowani naturą. Rękodzieła Indian Amazonii. W hołdzie Borysowi Alkinowi”. Zaprezentowane na wystawie eksponaty i fotografie obrazują ponad 20 kultur, m.in. Hoti z Wenezueli, Shipibo i Campa z Peru, Kofán z pogranicza Kolumbii i Ekwadoru.  Więcej informacji.

Ośrodek Chopinowski w Szafarni zaprasza w sobotę (26 października) na recital fortepianowy Marka Tomaszewskiego, legendarnego pianisty znanego z duetu Marek&Vacek. W programie znajdą się m.in. motywy muzyczne z preludiów i etiud Chopina, kaprysów Paganiniego, a także tematy z filmów „Grease” i „Egzorcysta”. Koncert poprowadzi Gabriela Ułanowska. Więcej informacji.

Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu organizuje w sobotę (26 października) warsztaty „Magia głosu – twój dźwiękowy wizerunek”. Uczestnicy poznają podstawowe pojęcia związane z emisją głosu, a także ćwiczenia prawidłowej fonacji. Warsztaty zakończy dźwiękowa autoprezentacja każdego uczestnika. Więcej informacji.

W niedzielę (27 października) w Muzeum Etnograficznym w Toruniu odbędzie się finisaż wystawy czasowej „Polesie w fotografii z lat 20. i 30. XX wieku. Kontrasty, głębie, powiększenia”, któremu będzie towarzyszyć spotkanie z autorem wystawy Arturem Trapszycem. Prace polskich fotografów przedstawiają przyrodę, kulturę ludową i miejską Polesia w okresie dwudziestolecia międzywojennego Więcej informacji.

Pałac Lubostroń zaprasza w niedzielę (27 października) na koncert z cyklu „Pałac dzieciom” pt. Muzyka i film. Na scenie wystąpi Katarzyna Jaracz, a przy fortepianie towarzyszyć jej będzie Rafał Tworek. Więcej informacji.

Ośrodek Chopinowski w Szafarni, Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, Muzeum Etnograficzne w Toruniu, Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu i Pałac Lubostroń są jednostkami kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

Beata Krzemińska

Rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Fot. Andrzej Goiński, Koncert otwarcia festiwalu Tofifest

Źródło: www.kujawsko-pomorskie.plLiczba odwiedzin:

3,381,389