Weekend z kulturą

Próba do spektaklu „Antygona w Nowym Jorku” w Teatrze Horzycy, fot. Wojtek Szabelski

Weekend z kulturą

Koncerty Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego, premiera w Teatrze im. Wilama Horzycy w Toruniu oraz festiwale Prapremier w Teatrze Polskim w Bydgoszczy oraz Sztuki Faktu w Toruniu to nasze propozycje na najbliższe weekendowe spotkanie z kulturą.

W Filharmonii Pomorskiej trwa Bydgoski Festiwal Muzyczny. W piątek (27 września) koncert „Wokalizy srebrnego ekranu”. W wykonaniu Orkiestry Symfonicznej FP pod dyrekcją Krzysztofa Dobosiewicza i wokalistek Joanny Zawratko i Edyty Krzemień zabrzmią klasyczne utwory wykorzystywane w filmach, między innymi Adagietto z V Symfonii Mahlera, wykorzystane w filmie „Śmierć w Wenecji”. W niedzielę (29 września) dwa koncerty pod jednym tytułem „Wokalne standardy wczoraj i dziś”. O godzinie 17 zabrzmią pieśni Schuberta „Winterreise” na głos męski i fortepian do wierszy Wilhelma Müllera. Pieśniom towarzyszyć będzie recytacja wierszy Winterreise w tłumaczeniu Karola Kozłowskiego w wykonaniu Andrzeja Seweryna. O godzinie 19 usłyszymy standardy muzyki jazz i pop w autorskich aranżacjach m.in.: „Over The Rainbow”, “Fly Me To The Moon”, “Moon River”, “Always On My Mind”, “I Just Called To Say I Love You”. Więcej na stronie filharmonii.

Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu sezon 2019/2020 otwiera w sobotę (28 września) premierą  sztuki Janusza Głowackiego w reżyserii Macieja Marczewskiego „Antygona w Nowym Jorku”. Jest to błyskotliwa i poruszająca tragikomedia o społecznym wykluczeniu oraz niezbywalnym prawie do walki o swoją tożsamość i godność. Grają: Joanna Rozkosz, Paweł Tchórzelski, Michał Marek Ubysz, Bartosz Woźny. Więcej na stronie teatru.

„Nie/obecne”  to hasło tegorocznej edycji Festiwalu Prapremier, który dziś (26 września) rozpoczyna się w Teatrze Polskim w Bydgoszczy. W programie festiwalu 13 prapremier, pierwszą z nich będzie „Kino moralnego niepokoju”  inspirowany książką „Walden, czyli życie w lesie”  H. D. Thoreau oraz kinem moralnego niepokoju, szczególnie filmami Krzysztofa Kieślowskiego i Andrzeja Wajdy w realizacji Nowego Teatru w Warszawie. Festiwal potrwa do 5 października, kiedy to poznamy jego laureatów. Więcej tutaj.

 „…laur olimpijski, znak nasz…” to hasło odbywającego się w Toruniu od czwartku do soboty (26-28 września) 7. Festiwalu Sztuki Faktu, którym w tym roku zajmie się tematyką sportu. W programie wydarzenia między innymi konkurs na reportaż telewizyjny, pokazy filmów fabularnych opartych na faktach, panele dyskusyjne i rozmowy z twórcami filmów dokumentalnych i otwarte spotkania z gwiazdami i twórcami TVP. Więcej tutaj.

Teatr im. Wilama Horzycy i Filharmonia Pomorska są instytucjami kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Zdjęcie gł.: Próba do spektaklu „Antygona w Nowym Jorku” w Teatrze Horzycy, fot. Wojtek Szabelski

Źródło: www.kujawsko-pomorskie.pl

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w ToruniuLiczba odwiedzin:

6,144,462