Weekend z kulturą

W Świeciu odbędzie się 36. Maraton Piosenki Osobistej, fot. Andrzej Goiński

Weekend z kulturą

Inauguracyjne imprezy w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, festiwal Biała Lokomotywa poświęcony Edwardowi Stachurze, koncert z muzyką Tadeusza Woźniaka w Filharmonii Pomorskiej, wystawy w Galerii Wozownia i Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dziecka oraz Maraton Piosenki Osobistej w Świeciu to nasze propozycje na najbliższe weekendowe spotkanie z kulturą.

W weekend (6-7 września) w Łazieńcu w gminie Aleksandrów Kujawski odbędą 18. Ogólnopolskie Spotkania Poetów Biała Lokomotywa. Jest to cykl spotkań przypominających twórczość Edwarda Stachury i promujących poezję współczesną. Miejscami działań w Łazieńcu są świetlica wiejska i łąka przed domem rodzinnym poety. W programie koncerty piosenki poetyckiej, spotkania z twórcami i spektakle teatralne. Więcej na stronie Gminy Aleksandrów Kujawski.

Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu już po raz jedenasty organizuje Triennale Małych Form Malarskich. To cykliczny ogólnopolski konkurs zwieńczony wystawą, prezentujący poszukiwania artystów w dziedzinie kameralnej twórczości malarskiej we wszystkich jej odmianach. Jest skierowany do profesjonalnych twórców, w szczególności zaś do absolwentów i studentów wyższych uczelni artystycznych. W piątek (6 września) otwarcie wystawy i uroczystość wręczenia nagród. Więcej na stronie galerii.

Największe przeboje Tadeusza Woźniaka, autora między innymi „Zegarmistrza światła” zabrzmią w piątek (6 września) w Filharmonii Pomorskiej. Wokaliście będą towarzyszyć Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis oraz Jolanta Majchrzak-Woźniak (wokal, instrumenty klawiszowe), Piotr Wożniak (wokal, gitary), Mariusz Jagoda (skrzypce). Więcej na stronie filharmonii.

W piątek (6 września) Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka zaprasza na wystawę podsumowującą XIII Ogólnopolskie Plenerowe Spotkania Fotografików – Transylwania 2019. Fotograficy pracowali na terenach województwa Hunedoara, czyli części północno-zachodniej rumuńskiej Transylwanii, krainy leżącej w górach, obfitującej w przepiękne krajobrazy ze stadami pasących się owiec i szumiącymi wodospadami oraz strumieniami. Na tym terenie dominują zamki, cytadele, jaskinie i piękne górskie pejzaże, np. śliczny zamek w Hunedoarze, cytadela w Devie, monastyr w Prislop, dużo cerkwi oraz rezerwat żubrów. Wystawa poplenerowa obejmuje 192 prace 10 autorów, a można ją oglądać do 8 października.

W weekend (6-7 września) zapraszamy także do Świecia na 36. Maraton Piosenki Osobistej. Na scenie OKSiR-u wystąpią młodzi wokaliści, którzy wykonają autorskie piosenki z osobistym przekazem. Spośród nich zostanie wyłoniony zwycięzca festiwalu, którzy otrzyma nagrodę finansową ufundowaną przez marszałka województwa. Oprócz wokalistów-amatorów wystąpią zaproszeni goście: Pola Chobot & Adam Baran, szymonmówi i Sonbird. Więcej na stronie świeckiego OKSiRu.

Filharmonia Pomorska, Galeria Wozownia i Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka są instytucjami kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Zdjęcie gł.: W Świeciu odbędzie się 36. Maraton Piosenki Osobistej, fot. Andrzej Goiński

Źródło: www.kujawsko-pomorskie.pl

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w ToruniuLiczba odwiedzin:

5,852,628