Warsztaty składania lalek japońskich shiori ningyo

Warsztaty składania lalek japońskich shiori ningyo

 

Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu w Kamienicy pod Gwiazdą w Toruniu serdecznie zaprasza na drugą część warsztatów składania płaskich lalek japońskich z papieru zwanych w kraju kwitnącej wiśni shiori ningyo, które odbędą się 10 listopada 2017 roku (piątek) o godzinie 16.00.

Warsztaty te odbędą się w ramach cyklu spotkań „Odkrywamy Azję” poświęconych kulturze azjatyckiej zaplanowanych na listopad oraz grudzień 2017 roku. W programie m.in. warsztaty kaligrafii japońskiej, wykłady, prezentacje, spotkania z podróżnikami. Szczegóły na stronie internetowej www.muzeum.torun.pl

Shiori ningyo jako forma prostych zabawek dla dzieci wykształciło się prawdopodobnie w XVIII wieku, choć historia tworzenia ludzkich postaci z papieru w Japonii jest znacznie dłuższa. W starożytności papier był towarem deficytowym, na taką przyjemność mogła pozwolić sobie tylko ówczesna arystokracja. Z czasem, gdy papier stał się ogólnodostępny, lalki te robiły sobie dzieci ubogich rodziców, których nie było stać na drogie zabawki. Przez wieki sztuka ta ewoluowała dzięki wielu zastosowaniom – to nie tylko doskonała rozrywka, lalki te mogą także służyć jako np. dekoracja bądź, z racji swojej płaskiej formy, jako zakładka do książki.

Bilety w cenie 7 złotych do nabycia w kasach Muzeum w Kamienicy pod Gwiazdą od wtorku do niedzieli w godzinach 10.00–16.00.

 

Agnieszka Miranowska
agnieszka.miranowska@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 6646398