Warsztaty o odnawialnych źródłach energii

Warsztaty o odnawialnych źródłach energii

Młyn Wiedzy w Toruniu

W październiku Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy planuje bezpłatne wyjazdowe warsztaty dla szkół podstawowych poświęcone odnawialnym źródłom energii. Propozycja jest kierowana do uczniów z terenów wiejskich i miejscowości do 15 tys. mieszkańców w województwie kujawsko-pomorskim.

Projekt POWER YOUR FUTURE, realizowany przez toruńskie centrum nauki a dofinansowany ze środków Ambasady Stanów Zjednoczonych Ameryki w Polsce, ma na celu podniesienie świadomości społecznej, zwłaszcza wśród dzieci z terenów wiejskich o roli odnawialnych źródeł energii w ochronie klimatu i budowaniu zrównoważonego bezpieczeństwa energetycznego.

Jednym z działań zaplanowanych w ramach projektu są bezpłatne warsztaty dla uczniów w wieku 7-12 lat. Zajęcia będą realizowane w siedzibie szkół wybranych przez Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Centrum chce je zrealizować w okresie od 17-21 i 24-28 października 2022 roku. Zgłoszenia przyjmowane są do 10 października.

– Spotkania z naszymi edukatorami rozpoczną się teoretycznym wprowadzeniem do tematu odnawialnych źródeł energii. Podczas prezentacji uczestnicy poznają, co kryje się pod skrótem OZE. Dowiedzą się, jakie rozróżniamy odnawialne źródła energii, jakie są plusy i minusy ich wykorzystania oraz jak dużo wytwarzanej w naszym kraju energii pochodzi ze źródeł odnawialnych – wyjaśnia Marcin Centkowski, rzecznik prasowy Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. – W części praktycznej uczniowie podzieleni na kilkuosobowe zespoły przeprowadzą eksperymenty, w trakcie których przetestują miniturbinę wiatrową, wykonają różnorodne testy i pomiary, aby sprawdzić, czy wielkość i kształt łopatek wiatraka ma znaczenie przy wytwarzaniu prądu elektrycznego. Sprawdzą również wydajność minipaneli słonecznych i spróbują za ich pomocą uruchomić śmigło wiatraka – dodaje Damian Filipiak, odpowiedzialny za eksperymentalną część zajęć.

Warsztaty są zaplanowane na 45 minut. W jednej placówce oświatowej planowane są minimum 2 zajęcia. W jednym spotkaniu może wziąć udział 30 uczniów (maksymalnie 36).

Szczegółowe informacje dotyczące zajęć są dostępne na stronie internetowej Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.

22 września 2022

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie