Warsztaty naukowe dla młodzieży

Wakacyjne zajęcia edukacyjne w Młynie Wiedzy w Toruniu, fot. Andrzej Goiński/UMWKP

Warsztaty naukowe dla młodzieży

erb Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Barcinie (powiat żniński) w sobotę (2 października) wezmą udział w warsztatach naukowych w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu. Zajęcia odbędą się w ramach wartego prawie 3 mln zł marszałkowskiego programu edukacyjnego „Region nauk ścisłych II – edukacja przyszłości”. Uczestnikami kolejnych warsztatów będzie młodzież z Łasina (w powiecie grudziądzkim) i Tucholi.

– Dobra edukacja jest kluczem do przyszłości. Samorząd województwa aktywnie wspiera projekty, dzięki którym młodzież może rozwijać swoją wiedzę i  umiejętności. To dobra inwestycja na przyszłość, bo wykształceni mieszkańcy są siłą naszego regionu – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

„Region nauk ścisłych II – edukacja przyszłości” to projekt partnerski realizowany przez samorząd województwa w kooperacji z partnerami:

  • miastem Brodnica,
  • powiatem golubsko-dobrzyńskim,
  • powiatem grudziądzkim,
  • miastem Włocławek,
  • gminą Barcin,
  • powiatem tucholskim.

 

Ośmiogodzinne warsztaty prowadzone będą metodą eksperymentu naukowego w laboratorium biologicznym, pracowni fizycznej i na ścieżce edukacyjnej ,,O obrotach” poświęconej zagadnieniom z dziedziny fizyki i astronomii. W kolejnych zajęciach (16 października) weźmie udział grupa młodzieży z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Łasinie (w powiecie grudziądzkim), a 23 października do Torunia przyjadą uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Bartłomieja Nowodworskiego w Tucholi.

Projekt realizowany jest dzięki środkom unijnym ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 (dofinansowanie z RPO to blisko 2,5 mln zł) i potrwa do sierpnia 2023 roku. Pierwszym etapem było doposażenie szkolnych pracowni matematycznych i informatycznych w nowoczesne pomoce dydaktyczne (m.in. plansze naukowe, tablice, wykresy, kalkulatory, przybory szkolne, roboty), meble i sprzęt komputerowy (drukarki 3D, roboty, tablety, projektory, ekrany cyfrowe). Dotychczas przekazane wyposażenie warte jest ponad 800 tysięcy złotych.

W październiku w szkołach rozpoczynają się także zajęcia w ramach kół matematycznych, informatycznych i naukowych (biologicznych, chemicznych, fizycznych oraz badaczy zakamarków wszechświata). Latem przyszłego roku młodzież szkolna weźmie udział w kursach języka angielskiego. Projektem objętych zostało blisko 1200 uczniów trzynastu kujawsko-pomorskich szkół. Więcej na stronie projektu.

Lista szkół biorących udział w projekcie

Podczas tegorocznych wakacji w tygodniowych obozach naukowych odbywających się w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu uczestniczyli uczniowie szkół średnich z Brodnicy, Włocławka i Tucholi.

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Zdjęcie gł.: Wakacyjne zajęcia edukacyjne w Młynie Wiedzy w Toruniu, fot. Andrzej Goiński/UMWKP

Źródło: www.kujawsko-pomorskie.pl

1 października 2021 r.

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w ToruniuLiczba odwiedzin:

6,142,994