Warsztaty astronomiczne dla przedstawicieli Astrobaz

Warsztaty astronomiczne dla przedstawicieli Astrobaz

erb Województwa Kujawsko-Pomorskiego

4 listopada 2022r. w Przysieku odbyły się warsztaty astronomiczne, w których wzięło udział 20 przedstawicieli sieci Astrobaz, w tym ich koordynatorzy. Uczestnicy wysłuchali trzech wykładów: dr hab. prof. UMK Macieja Mikołajewskiego „O kosmicznym teleskopie Jamesa Webba”, prof. dr hab. Andrzeja Kusa „Monitorowanie radiowej aktywności Słońca-dla każdego” oraz redaktora Piotra Majewskiego „Szał niebieskich ciał 2023”.

Profesor Mikołajewski opowiadał o budowanym w latach 2007–2021 teleskopie kosmicznym Jamesa Webba do obserwacji w podczerwieni, który ma być dopełnieniem Kosmicznego Teleskopu Hubble’a. Projekt budowy teleskopu Webba nadzorowany i w znacznej części finansowany jest przez agencje: amerykańską NASA, we współpracy z europejską ESA i kanadyjską CSA.Profesor Kus opowiadał o budowie radioteleskopu, który znajduje się w Piwnicach podkreślając, że z upływem lat można dostrzec amatorszczyznę w jego budowie. Opowiadał o zespole utalentowanych entuzjastów z bardzo ograniczonym funduszem, skromnymi możliwościami warsztatu Obserwatorium, niskiej jakości aparatury naukowej głównie własnej konstrukcji.

Opowiadał również o tym, jak słuchać i mierzyć kosmos, czyli opowiadał o sprzęcie wykorzystywanym do słuchania i mierzenia kosmosu: o antenie, przedwzmacniaczu, odbiorniku TV, wzmacniaczu akustycznym, i innym. Redaktor Majewski opowiedział o wydarzeniach astronomicznym jakie będą miały miejsca w 2023r. w porządku chronologicznym.

W Kujawsko-Pomorskiem działa czternaście astrobaz, niewielkich ogólnodostępnych obserwatoriów astronomicznych. Każde zatrudnia wykwalifikowaną kadrę i ma własny program wydarzeń edukacyjnych. Obecnie realizowany jest program „Niebo nad astrobazami” realizowany jest dzięki środkom Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego 2014-2020. Jego budżet to ponad 4 miliony złotych. Do tej pory wzięło w nim udział ponad 1300 uczniów.

Autor tekstu: Departament Edukacji

Fot. U. Musiatowicz

9 listopada 2022 r.

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7035551