Wanda Szuman – działaczka niepodległościowa, społecznik, pedagog, wychowawca. Szkic do portretu Wandy Szuman (1890–1994)

Wanda Szuman

Wanda Szuman – działaczka niepodległościowa, społecznik, pedagog, wychowawca. Szkic do portretu Wandy Szuman (1890–1994)

W środę, 28 września, Książnica Kopernikańska w Toruniu zaprasza na prelekcję online poświęconą Wandzie Szuman. O zasłużonej toruniance – była nie tylko działaczką niepodległościową, ale także wychowawcą, pedagogiem, lekarką i animatorką twórczości osób niepełnosprawnych – opowie dr Marta Czyżak. Prelekcja do obejrzenia na facebookowym profilu Książnicy Kopernikańskiej. Początek o godz. 18.00.

Wanda Szuman urodziła się w 1890 r. w Toruniu jako córka Eugenii z domu Gumpert i Leona Szumana, znakomitego lekarza – chirurga, w rodzinie o mocno ugruntowanych tradycjach patriotycznych i dobroczynnych. W okresie I wojny światowej zaangażowała się w działalność niepodległościową i dobroczynną, m.in. uczyła zakazanego w szkołach języka polskiego, organizowała pomoc dla ludności cywilnej poszkodowanej w wyniku działań wojennych. W okresie międzywojennym skoncentrowała się na pomocy indywidualnej i systemowej osieroconym dzieciom, w okresie powojennym – na wychowaniu i rehabilitacji dzieci niewidomych i rehabilitacji przez twórczość osób niepełnosprawnych. Była osobą o niesłychanej skromności i bezinteresowności, głęboko dobrą, która, jak pisała Zofia Szymańska (1888–1978), lekarz psychiatra – “ucieleśniała miłość”. Prelekcję zilustruje prezentacja oparta na fotografiach i skanach materiałów pochodzących ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu, Biblioteki Centrum Kształcenia Ustawicznego w Toruniu oraz Katolickiego Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych Diecezji Toruńskiej.

Partner wydarzenia: Klub Inteligencji Katolickiej w Toruniu.

Książnica Kopernikańska realizuje projekt “Leon Szymański – niezwykły bajończyk Niepodległej” w ramach Rządowego Programu Dotacyjnego “Koalicje dla Niepodległej” ze środków Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017–2022.

23 września 2022 r.

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 6666347