Wakacyjne warsztaty z włocławskim muzeum

Wakacyjne warsztaty z włocławskim muzeum

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku zaprasza na wakacyjne warsztaty rodzinne dzieci wraz z rodzicami, dziadkami lub opiekunami.

Zajęcia prowadzone będą od wtorku do czwartku, po wcześniejszym telefonicznym umówieniu się. Tematyka dotyczyć będzie regionu – rękodzieła ludowego, sztuki, historii. Formuła składać się będzie z krótkiego wstępu i zajęć plastycznych, na które materiały zapewnia organizator. Ze względu na bezpieczeństwo, spotkania prowadzone będą w małych grupkach, zgodnie z obowiązującymi zaleceniami sanitarnymi.

Tematyka zajęć:

 • Ozdobne wycinanki” – firanki, serwetki
  Prezentacja ciekawych i wyjątkowych przykładów ażurowych firanek kujawskich zrobionych z papieru. Uczestnicy zajęć dowiedzą się, skąd wziął się zwyczaj wycinania papierowych ozdób, jakie były motywy oraz techniki ich wykonania. Na zakończenie stworzą firankę i serwetkę według własnego projektu.
 • Bibułkowe bukiety kwiatowe
  Celem warsztatów jest omówienie historii, form, zasad wykonywania tradycyjnego zdobnictwa bibułkowego w naszym regionie. Na spotkaniu zaprezentowane zostaną bibułkowe bukiety oraz przekazane tajniki tworzenia pojedynczych kwiatów.
 • Zabawka ludowa
  Spotkanie będzie dobrą okazją do poznania, jakimi zabawkami bawili się nasi przodkowie, skąd czerpali pomysły do ich stworzenia, kto i z czego je wykonywał. W części warsztatowej przygotujemy zabawki inspirowane dawnym wzornictwem ludowym.
 • Moda na ludowo
  Zajęcia składają się z prelekcji dotyczącej stroju odświętnego i codziennego, noszonego dawniej przez mieszkańców kujawskich wsi. Omawiane będą poszczególne elementy i charakterystyczne cechy dawnych ubiorów. W części warsztatowej dziewczynki udekorują fartuszki z bibuły za pomocą papierowych wzorów imitujących haft kujawski. Chłopcy wykonają rogatywki ozdobione barankiem z bibuły i kolorowymi pawimi piórami wyciętymi z kartek papieru.
 • Nie święci garnki lepią
  Uczestnicy spotkania poznają jedno z charakterystycznych dla przełomu XIX i XX wieku rzemiosł – garncarstwo. Dowiedzą się, skąd garncarz wydobywał materiał, jakie narzędzia wykorzystywał w swojej pracy, gdzie i w jakiej temperaturze wypalał naczynia i do czego były one używane. Następnie samodzielnie ulepią dzbanuszek z gliny.
 • W Maciejowej izbie
  Jak wyglądała dawna chałupa wiejska? Z ilu pomieszczeń się składała? Jakie meble i sprzęty były charakterystycznym wyposażeniem wnętrz kujawskich i dobrzyńskich przełomu XIX i XX w.? Na te i inne pytania uzyskają odpowiedź uczestnicy zajęć dotyczących aranżacji dawnych izb. W części warsztatowej sami wykonają i przyozdobią mebel z tektury.
 • Być jak Zagajewski
  Spotkanie z twórczością Stanisława Zagajewskiego stanowi doskonałą okazję do zapoznania się z sylwetką tego wielkiego włocławskiego artysty, ale także do przybliżenia pojęcia stylu oraz nurtu w sztuce. Uczestnicy zajęć dowiedzą się czym rzeźba różni się od płaskorzeźby. Spróbują także swoich sił w trudnej sztuce interpretacji, dzięki czemu uświadomią sobie, że nie tylko to, co piękne może wzbudzać podziw. W części warsztatowej, inspirując się twórczością Stanisława Zagajewskiego, wykonają rzeźbę w glinie, dodając do tego surowce „najniższej rangi”.
 • Znak na Wznak
  Na zajęciach uczestnicy dowiedzą się, czym jest grafika warsztatowa, co wyróżnia ją spośród innych sztuk plastycznych, poznają twórczość włocławskich artystów plastyków (Leon Płoszay, Grzegorz Bienias, Janina Twardy, Maria Polewska-Brodzińska) oraz narzędzia potrzebne do wykonania matryc. Na koniec staną się artystami, tworząc własne grafiki.
 • Patchworkowe kamieniczki
  Zajęcia będą świetną okazją do odwiedzenia zabytkowych kamieniczek, w których mieści się Muzeum Historii Włocławka. Zaprezentowane zostaną na nich początki powstania Muzeum, działy, które się w nim znajdują oraz wybrane eksponaty. W części praktycznej dzieci będą wykonywać przepiękne, bajkowe, kolorowe kamieniczki metodą patchworkową.
 • Co wiecie o Portrecie?
  Odpowiedzi na to pytanie poszukamy na stałej ekspozycji „Galeria portretu polskiego…”. Dowiemy się, co to jest portret i autoportret, czym różni się od pejzażu. Przeanalizujemy wybrane obrazy, aby poznać, w jaki sposób i dlaczego malowano portrety. Nauczymy się podstaw rysowania portretu, właściwego podziału elementów twarzy, a w części warsztatowej wcielimy się w rolę malarza rysownika i stworzymy autoportret.

 

Szczegóły na stronie

WAŻNE:

 • uczestnikami warsztatów mogą być osoby zdrowe, bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną,
 • ograniczenie liczebności uczestników do 10 osób, tak aby utrzymać bezpieczny dystans między nimi,
 • obowiązek wcześniejszych zapisów, podania kontaktu, który przechowywany będzie w Muzeum przez okres 14 dni,
 • przy wejściu na teren Muzeum obowiązek dezynfekcji rąk (środki do dezynfekcji zapewnia Muzeum),
 • podczas zajęć obowiązek noszenia masek lub przyłbic,
 • czas trwania zajęć do 60 min.,
 • godzinne przerwy między zajęciami w celu dezynfekcji stołów, krzeseł, materiałów plastycznych (nożyczek, kredek) oraz wietrzenia pomieszczeń.

 

Zgłoszenia: Dział Edukacji i Promocji Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, ul. Bulwary 6, tel. 54 232-30-01

Warsztaty odbywają się: od 01.07 – 29.08.2020 we wtorki, środy i czwartki, w godzinach 9.00–15.00
Czas trwania zajęć: do 60 min.
Maksymalna liczba osób: 10

Rezerwacja terminu: przynajmniej na dwa dni przed terminem realizacji. W przypadku rezygnacji organizator prosi o informację najpóźniej jeden dzień przed planowanymi zajęciami.

Źródło: muzeum.wloclawek.pl

Alicja Przytomska-Pietrzak
alicja.przytomska-pietrzak@edupolis.pl

Organizacja: KPCEN we Włocławku| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie