Wakacyjne ekowarsztaty w parkach krajobrazowych

Wakacyjne ekowarsztaty w parkach krajobrazowych

Wędrówki ścieżkami dydaktycznymi, gry terenowe, obserwacje ptaków, warsztaty dendrologiczne, zajęcia plastyczne i zabawy na świeżym powietrzu – to tylko niektóre z propozycji, jakie czekają na uczniów kujawsko-pomorskich szkół biorących udział w trzydniowych minikoloniach ekologicznych organizowanych w parkach krajobrazowych w naszym regionie. Najbliższe w poniedziałek (10 sierpnia) we Wdeckim Parku Krajobrazowym, Brodnickim Parku Krajobrazowym i Tucholskim Parku Krajobrazowym.

Do udziału w warsztatach zaprosiliśmy uczniów kujawsko-pomorskich szkół, którzy przebywają na półkoloniach organizowanych przez jednostki samorządu terytorialnego, stowarzyszenia i kościoły, dzieci objęte opieką świetlic środowiskowych oraz uczestników obozów harcerskich. W ramach trzydniowych warsztatów ekologicznych poznają bogactwo przyrodnicze parków krajobrazowych. Uczą się m.in. rozpoznawać chronione gatunki roślin, rodzaje drzew, odróżniać tropy leśnych zwierząt. Biorąc udział w zabawach i grach edukacyjnych dowiadują się, jak obcować z naturą i jak ją chronić. Zajęcia prowadzą pracownicy poszczególnych parków. Ze względu na epidemię, udział w warsztatach nie obejmuje noclegów.

Pierwsze ekologiczne minikolonie zorganizowaliśmy w lipcu. Zajęcia odbywały się w Brodnickim Parku Krajobrazowym, Gostynińsko-Włocławskim Parku Krajobrazowym, Nadgoplańskim Parku Tysiąclecia oraz Zespole Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą. Kolejne zaplanowano:

  • 10, 12 i 13 sierpnia (Brodnicki Park Krajobrazowy)
  • 10-12 sierpnia (Tucholski Park Krajobrazowy, Wdecki Park Krajobrazowy)
  • 11-13 sierpnia (Brodnicki Park Krajobrazowy)
  • 17-19 sierpnia (Tucholski Park Krajobrazowy)
  • 18-20 sierpnia (Wdecki Park Krajobrazowy)
  • 24-26 sierpnia (Nadgoplański Park Tysiąclecia, Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy)
  • 28-30 sierpnia (Zespół Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą)

Organizatorem warsztatów jest Urząd Marszałkowski. Zajęcia realizowane są w ramach projektu „Edukacja społeczności zamieszkujących obszary chronione województwa kujawsko-pomorskiego: Lubię tu być… na zielonym”.

W Kujawsko-Pomorskiem znajduje się 10 parków krajobrazowych, dla których samorząd województwa jest organem prowadzącym:

Inwestycje w parkach

W Krajeńskim Parku Krajobrazowym dobiegają końca prace w dawnej remizie w Więcborku (powiat sępoleński), adaptowanej na siedzibę ośrodka edukacji przyrodniczej. W zmodernizowanym i rozbudowanym obiekcie znajdą się sala edukacyjna dla 50 osób, pomieszczenia biurowe, socjalne i archiwum. Wartość projektu to 1,2 miliona złotych. Więcej w naszym materiale.

Trwa także modernizacja zabytkowego pałacyku przy Mysiej Wieży w Kruszwicy (powiat aleksandrowski), który stanie się siedzibą Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia. Warta ponad trzy miliony inwestycja obejmuje również rozbudowę istniejącego obiektu o bazę edukacyjną oraz zarybienie Gopła. Prace zakończą się jeszcze w tym roku. Więcej.

W miejscu dawnego ośrodka kultury w Tleniu (powiat świecki) powstaje Centrum Czynnej Ochrony Przyrody Wdeckiego Parku Krajobrazowego. Znajdą się w nim sale edukacyjne, biblioteka, sala konferencyjna, pomieszczenia gospodarcze oraz pokoje dla nocujących w parku uczestników konferencji i warsztatów. Wartość projektu to 3,7 miliona złotych. Prace budowlane zakończą się pod koniec przyszłego roku.

Na terenie Parku Krajobrazowego Góry Łosiowe odbudowany zostanie dworek w Dusocinie (powiat grudziądzki), w którym urodził się Ludwik Rydygier. Powstaną ośrodek edukacji ekologicznej oraz pokazowy sad z historycznymi odmianami drzew owocowych. Projekt przewiduje też wyposażenie bazy edukacyjnej ośrodka. Wartość przedsięwzięcia to blisko 5 milionów złotych. Więcej.

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

Fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP

Beata Cieślińska
beata.cieslinska@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 6646344