Wakacje z naszymi instytucjami kultury

Wakacje 2019

25 Cze Wakacje z naszymi instytucjami kultury

Warsztaty plastyczne, muzyczne i teatralne oraz gry i zabawy to tylko część z tego, co przygotowały dla najmłodszych wojewódzkie instytucje kultury. Podczas wakacji dzieci i młodzież w Kujawsko-Pomorskiem z pewnością nie będą się nudzić.

W lipcowe wtorki i sierpniowe czwartki w Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu odbywać się będą zajęcia plastyczne dla dzieci w wieku szkolnym. Goście galerii będą mogli zapoznać się z różnorodnymi technikami plastycznymi i graficznymi. Zajęcia co roku cieszą się dużą popularnością, dlatego warto już teraz zarezerwować miejsce. Koszt 7 złotych od osoby, zapisy pod numerem telefonu: 56 622 75 34. Więcej informacji na stronie galerii.

Miłośnicy gry w Scrabble w każdy czwartek będą mogli bawić się w układanie słów w Mediatece przy ul. Raszei 1 w Toruniu, będącej filią Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej – Książnicy Kopernikańskiej. Udział bezpłatny, więcej informacji pod numerem: 56 619 67 59. Amatorów planszówek zapraszamy do uruchomionej w Książnicy przy ul. Słowackiego 8 w Toruniu wypożyczalni gier planszowych i karcianych. Więcej informacji na stronie biblioteki.

Wojewódzka i Miejska Bibliotek Publiczna w Bydgoszczy na czas wakacji w każdy poniedziałek uruchamia przedpołudniowe seanse filmowe dla dzieci. W repertuarze między innymi „Megamocny”, „Jaskiniowiec”, „Zegar Czarnoksiężnika”, „Kuba i Guzik”. Wstęp wolny. Więcej informacji na stronie biblioteki.

Muzeum Etnograficzne w Toruniu również przygotowało bogaty wakacyjny program. W lipcu i sierpniu odbywać się będą spotkania z bajką ludową dla dzieci w wieku szkolnym. Nie zabraknie warsztatów twórczych „Kociołek ze Sztuką” (9 lipca i 13 sierpnia) dla dzieci w wieku od 8 lat oraz Etnoigraszek (21 lipca), będących okazją do wspólnego muzykowania i „Robótek pod chmurką” (24 sierpnia), imprezy z twórczymi zajęciami dla całej rodziny. Muzeum zaprasza także do zwiedzania Olenderskiego Parku Etnograficznego w Wielkiej Nieszawce.  Więcej na stronie muzeum.

Propozycje na wakacje ze strony Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku to warsztaty artystyczne i festyny folklorystyczne. Polecamy sierpniową imprezę organizowana w Kłóbce pod nazwą „W sierpniu każdy kwiat woła – zanieś mnie do kościoła”. Więcej informacji na stronie muzeum.

Muzeum Archeologiczne w Biskupinie proponuje z kolei „Podróżne w czasie” (20 lipca i 10 sierpnia), podczas których będzie można dowiedzieć się, w jaki sposób i z jakich materiałów powstała osada obronna oraz jak wyglądało życie od początków polskiej państwowości do czasów Mieszka I. Poza tym muzeum zaprasza na XI Biskupiński Turniej Łuczniczy (13 lipca), warsztaty z posługiwania się miotaczem oszczepów (27 lipca) oraz imprezę „Smaki przeszłości” połączoną z degustacją dawnych potraw i warsztatami kulinarnymi (24 sierpnia). Więcej informacji na stronie muzeum.

Lipcowe warsztaty improwizacji teatralnej z Teatrem Impro dla dzieci w wieku od 7 do 14 lat, bajka  improwizowana „W magicznej krainie” (18 lipca), w której mali widzowie zdecydują, jakie będą losy bohaterów oraz trzy letnie spotkania wokalne (22-24 lipca) to propozycja, jaką dla najmłodszych przygotowało na wakacje Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy. Więcej informacji na stornie KPCK.

Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu zaprasza na wakacyjne warsztaty fotografii cyfrowej dla młodzieży, które trwać będą od 17 do 19 lipca. Podczas zajęć będzie można nauczyć się robienia zdjęć w różnych warunkach oświetleniowych w taki sposób, aby nie wymagały one długotrwałej obróbki cyfrowej. Ciekawą propozycją na kreatywne spędzanie wolnego czasu są też półkolonie artystyczne „Chodź pomarzyć!” dla dzieci i młodzieży w wieku od 7 do 16 lat. Więcej informacji na stronie WOAK.

Ośrodek Chopinowski w Szafarni organizuje cykl wakacyjnych koncertów „Wakacje z Chopinem”. Wstęp wolny. Dzieci i młodzież mogą także korzystać z oferty edukacyjnej i w ramach i podczas audycji muzycznych poznać postać słynnego kompozytora i posłuchać jego muzyki. Więcej informacji na stronie Szafarni.

Według danych Urzędu Statystycznego w Bydgoszczy podczas ubiegłorocznych wakacji w Kujawsko-Pomorskiem odbyło się 609 imprez masowych, w których uczestniczyło 1,7 miliona uczestników. Z blisko 414 obiektów noclegowych w naszym regionie  skorzystało w tym czasie 1,3 miliona turystów.

Infografika Urzędu Statystycznego w Bydgoszczy podsumowująca wakacje w 2018 roku

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Fot. Tymon Markowski dla UMWK-P

Źródło: www.kujawsko-pomorskie.plLiczba odwiedzin:

2,641,661