W wielkanocnym klimacie

04 Kwi W wielkanocnym klimacie

W okresie przedświątecznym jak co roku zapraszamy do Urzędu Marszałkowskiego na połączoną z kiermaszem wielkanocnym wystawę rękodzieła artystycznego osób niepełnosprawnych „My też potrafimy”. Wystawcy zaprezentują swoje wyroby w poniedziałek (8 kwietnia). Przedświąteczne kiermasze i warsztaty są także coroczną tradycją Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku oraz Muzeum Etnograficznego w Toruniu. Wydarzenia organizowane przez te placówki odbędą się w najbliższy weekend (6-7 kwietnia).

Przedświąteczne spotkania z tradycyjnym rękodziełem rozpoczną rodzinne warsztaty zdobienia jajek i wyrobu palm wielkanocnych w Muzeum Etnograficznym w Toruniu. W sobotnie popołudnie (6 kwietnia) ich uczestnicy będą mieli niecodzienną okazję poznania technik zdobniczych twórców ludowych z Kurpiów. Prosimy o zabranie ze sobą ugotowanych jajek i wydmuszek.

W niedzielę (7 kwietnia) Muzeum Etnograficzne zaprasza także na wielkanocny kiermasz. Stoiska przygotują liczni twórcy ludowi z Polski, a także Litwy i Ukrainy. Zaprezentują niepowtarzalne, ręcznie wykonane przedmioty, które z pewnością będą ozdobą koszyczka ze święconką i wielkanocnego stołu. Pojawią się tradycyjne palmy, pisanki, regionalne hafty, szmaciane zabawki i oryginalna biżuteria. Nie zabraknie domowych wypieków, potraw i miodów. Więcej o wydarzeniach na stronie muzeum.

Tradycyjnie na dwa tygodnie przed świętami (7 kwietnia) przestrzenie mieszczącego się przy Bulwarach im. Marszałka Józefa Piłsudskiego Muzeum Etnograficznego we Włocławku, będącego częścią Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej, wypełnią stoiska wystawców i rękodzielników. Kolorowe pisanki, tradycyjne palmy, baranki z masy solnej, ceramiki i drewna, koszyczki z wykliny i słomy, obrusy zdobione ludowym haftem – to tylko niektóre z oferowanych wyrobów. Na smakoszy czekać będą stoiska z żywnością, a dla najmłodszych przygotowano warsztaty plastyczne. Kiermaszowi towarzyszyć będzie wystawa okolicznościowa „Palmy wielkanocne”. Więcej informacji na stronie muzeum.

W poniedziałek (8 kwietnia) w budynkach Urzędu Marszałkowskiego przy placu Teatralnym oraz przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie odbędą się kiermasz przedświąteczny i wystawa rękodzieła artystycznego osób niepełnosprawnych „My też potrafimy”. Swoje prace zaprezentują uczestnicy terapii zajęciowych, podopieczni jednostek działających na rzecz osób z niepełnosprawnością i ich opiekunowie z 56 placówek w całym regionie. Będzie można nabyć pisanki, stroiki, haftowane serwetki, kartki i ozdoby świąteczne. Własnoręcznie wykonane przez rękodzielników wyroby są ciekawą propozycją na wyjątkowe prezenty. Całkowity dochód ze sprzedaży wystawcy przeznaczą na rehabilitację osób niepełnosprawnych. Uroczyste otwarcie wystawy uświetni występ Łukasza Beigera, uczestnika Warsztatów Terapii Zajęciowej w Brodnicy.

 

Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej i Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej są instytucjami kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

Fot. Mikołaj Kuras, Kiermasz wielkanocny w Muzeum Etnograficznym w Toruniu

Źródło: www.kujawsko-pomorskie.pl

Agnieszka Miranowska
agnieszka.miranowska@edupolis.pl


Liczba odwiedzin:

4,498,020