W hołdzie Polakom ratującym Żydów

W hołdzie Polakom ratującym Żydów

Województwo Kujawsko-Pomorskie

„Żegota-Rada Pomocy Żydom” – to tytuł wystawy, która z okazji przypadającego dziś (24 marca 2021 r.) Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką stanęła przed budynkiem Urzędu Marszałkowskiego przy placu Teatralnym w Toruniu. Przygotowane przez Instytut Pamięci Narodowej tablice będą prezentowane do 7 kwietnia.

Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką został ustanowiony przez polski parlament w 2018 roku w rocznicę śmierci rodziny Ulmów z Markowej (powiat podkarpacki). Święto jest wyrazem pamięci dla wszystkich Polaków, którzy, okazując współczucie, pomagali Żydom, mordowanym i prześladowanym przez niemieckich oprawców.

W treści ustawy czytamy: „w hołdzie Obywatelom Polskim – bohaterom, którzy w akcie heroicznej odwagi, niebywałego męstwa, współczucia i solidarności międzyludzkiej, wierni najwyższym wartościom etycznym, nakazom chrześcijańskiego miłosierdzia oraz etosowi suwerennej Rzeczypospolitej Polskiej, ratowali swoich żydowskich bliźnich od Zagłady zaplanowanej i realizowanej przez niemieckich okupantów”.

Rada Pomocy Żydom przy Delegaturze Rządu Rzeczpospolitej Polskiej na Kraj, zwana od konspiracyjnego kryptonimu „Żegotą”, to polska podziemna organizacja o charakterze humanitarnym, która w latach 1942-1945 organizowała pomoc dla Żydów przetrzymywanych w gettach i poza nimi. Członkowie grupy, pod groźbą kar śmierci, prowadzili działalność mająca na celu m.in. zdobywanie dokumentów i zakwaterowania oraz pomoc finansową i lekarską. Jedną z najbardziej znanych postaci związanych z funkcjonowaniem „Żegoty” jest Irena Sendlerowa, której działania ocaliły życie 2,5 tys. żydowskich dzieci w Warszawie.

Instytut Pamięci Narodowej przygotował na ten dzień liczne propozycje, z którymi można się zapoznać na stronie internetowej instytucji.

Pamięci Żydów z Lubicza

W Lubiczu Górnym (powiat toruński) w najbliższych 2-3 latach powstanie centrum wieloetnicznej kultury i tradycji dawnego pogranicza. Nowoczesne muzeum poświęcone kulturze żydowskiej ma być miejscem integracji społecznej i edukacji historyczne. List intencyjny w sprawie powstania ośrodka podpisał marszałek Piotr Całbecki.

Zachęcamy do przeczytania na naszej stronie internetowej wywiadu z Karoliną Famulską-Ciesielską, autorką książki “Sztetl Lubicz” opowiadającej o społeczności żydowskiej, która przed wojną mieszkała pod Toruniem.

Departament Promocji
i
Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

Fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP, Wystawa „Żegota-Rada Pomocy Żydom”

Źródło: www.kujawsko-pomorskie.pl

24 marca 2021 r.

Agnieszka Miranowska
agnieszka.miranowska@edupolis.pl


Liczba odwiedzin:

5,737,196