Uodpornij się na fake newsy z grą “Fajnie, że wiesz”!

Uodpornij się na fake newsy z grą “Fajnie, że wiesz”!

 

Zespół Stowarzyszenia Demagog przygotował edukacyjną grę przeglądarkową “Fajnie, że wiesz” (fajniezewiesz.pl), która poprzez interaktywną zabawę nauczy, jak odróżnić w Internecie prawdziwe informacje od fałszywych.

Każda rozgrywka poprzedzona jest serią wskazówek, mających pomóc w rozpoznaniu i wskazaniu fałszywych informacji. Z nich dowiesz się np. dlaczego warto zwracać uwagę na logotyp i nazwę strony, na której opublikowano dany artykuł – te krótkie porady z łatwością można później wykorzystać w codziennym przeglądaniu Internetu.

Jak to działa? Gracz wybiera dziedzinę, w której chciałby przetestować swoje umiejętności: wiedza ogólna, rozrywka, zdrowie, nauka lub polityka. Pytania opierają się na prawdziwych przykładach fake newsów z ostatnich miesięcy.

Znajdziemy wśród nich wiadomości dotyczące pandemii koronawirusa, Strajku Kobiet, szczepionek, Grety Thunberg, a nawet Blanki Lipińskiej i Maryli Rodowicz. Po zakończeniu zabawy i otrzymaniu wyniku możesz sprawdzić, dlaczego dana informacja jest fake newsem lub prawdą – pod każdym z wyjaśnień znajduje się odnośnik do analizy na www.demagog.org.pl, innego serwisu factcheckingowego lub do rzetelnego źródła medialnego.

Więcej informacji: Demagog.org.pl

Fot. www.demagog.org.pl

Agnieszka Miranowska
agnieszka.miranowska@edupolis.pl


Liczba odwiedzin:

5,746,279