Unitas Durat dla Cecylii Iwaniszewskiej

Unitas Durat dla Cecylii Iwaniszewskiej

Doktor Cecylia Iwaniszewska – astronom, autorka prac naukowych z dziedziny astrofizyki i astronomii gwiazdowej, ceniony wykładowca akademicki, społeczniczka, popularyzatorka astronomii – obchodzi 90. urodziny. Marszałek Piotr Całbecki wziął w czwartek (29 listopada) udział w poświęconym jubilatce spotkaniu w Książnicy Kopernikańskiej.

Można powiedzieć, że to nie ona wybrała sobie astronomię, ale astronomia wybrała ją. W połowie lat 40. ubiegłego wieku była na trzecim roku matematyki na świeżo utworzonym Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, kiedy stanowisko młodszego asystenta zaproponowała jej legendarna profesor Wilhelmina Iwanowska, współzałożycielka i twórczyni toruńskiej szkoły astronomii, wychowawczyni licznego grona polskich astrofizyków. – Powstawały wówczas zalążki obserwatorium, prowadzono obserwacje, personel pomocniczy stawał się potrzebny – wspominała doktor Iwaniszewska w wywiadzie udzielonym naszemu portalowi www.kujawsko-pomorskie.pl w marcu 2017. Tematem doktoratu, który obroniła w 1959 roku był rozkład gwiazd i chmur materii pyłowej w jednym z gwiazdozbiorów Drogi Mlecznej, na podstawie własnych obserwacji i zdjęć z teleskopu.

W UMK prowadziła wykłady przez 40 lat, była adiunktem i starszym wykładowcą; przez kilka lat pełniła też funkcje wiceszefa Instytutu Astronomii UMK i przewodniczącej sekcji nauczania Międzynarodowej Unii Astronomicznej. Ma na koncie liczne publikacje naukowe i prace popularyzatorskie.

Od wielu lat poświęca się aktywności społecznej. Działa w toruńskim Klubie Inteligencji Katolickiej, którego jest honorowym prezesem, a także m.in. w Polskim Towarzystwie Miłośników Astronomii, Towarzystwie Miłośników Torunia i Towarzystwie Śpiewaczym Lutnia.

Poświęcone tej niezwykłej postaci otwarte spotkanie odbyło się 29 listopada w Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu. Marszałek Piotr Całbecki wręczył szacownej jubilatce medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis.

 Wywiad z Cecylią Iwaniszewską „KIK, astronomia i dydaktyka”

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.pl, Spotkanie poświęcone jubilatce odbyło się 29 listopada w Książnicy Kopernikańskiej

Źródło: www.kujawsko-pomorskie.pl

Agnieszka Miranowska
agnieszka.miranowska@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie