Trwają zielone szkoły w parkach krajobrazowych

Trwają zielone szkoły w parkach krajobrazowych

Od 10 do 14 września uczniowie szkół z regionu uczestniczyli w kolejnych zielonych szkołach – pięciodniowych pobytach w naszych parkach krajobrazowych, organizowanych przez Urząd Marszałkowski. Obecnie turnusy odbywają dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 35 w Toruniu oraz Zespołu Szkół w Borównie (powiat bydgoski).

– To kolejne, tym razem dłuższe wyjazdy do parków krajobrazowych, które organizujemy z myślą o edukacji ekologicznej młodzieży oraz promocji najatrakcyjniejszych przyrodniczo miejsc w naszym regionie. Zapewniamy ciekawe zajęcia w plenerze i wiele atrakcji. Przekazana w ten sposób wiedza z całą pewnością zostanie w głowach na dłużej – mówi marszałek Piotr Całbecki.

„Zielone szkoły” to program pięciodniowych pobytów dzieci i młodzieży szkolnej (wraz z opiekunami) w parkach krajobrazowych naszego regionu. Cel to wypoczynek połączony z intensywną edukacją przyrodniczą. Programy pobytów opracowali „zieloni edukatorzy” we współpracy z lokalnymi przedsiębiorcami działającymi w branży turystycznej. Pobyty organizujemy na terenie wyspecjalizowanych ośrodków edukacji ekologicznej. Zapewniamy zakwaterowanie, wyżywienie, transport, pomoce dydaktyczne oraz zajęcia z zakresu edukacji ekologicznej, a także gry terenowe na terenach parków krajobrazowych.

Zaproszenie skierowaliśmy do uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych województwa kujawsko-pomorskiego oraz gmin z sąsiednich województw, które znalazły się w obszarze parków krajobrazowych oraz Parku Narodowego Bory Tucholskie. Decydowała kolejność zgłoszeń. Udział w programie bierze 12 szkół z regionu (informacja o naborze).

Lista szkół zakwalifikowanych do udziału w zielonych szkołach i terminy wyjazdów

Obecnie od 10 do 14 września w zielonych szkołach uczestniczą uczniowie Szkoły Podstawowej nr 35 w Toruniu, który odbywają zajęcia w Krajeńskim Parku Krajobrazowym pod opieką „zielonych edukatorów” – Mariusza Szczepańskiego oraz Patrycji Modrzejewskiej. Ich bazą noclegową jest Ośrodek Wypoczynkowy „Tęcza” w Więcborku. Młodzież z Zespołu Szkół w Borównie (powiat bydgoski) odpoczywa i uczestniczy w lekcjach prowadzonych w Zespole Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego, pod okiem edukatorów Magdaleny Kaczmarek i Sławomira Suchomskiego. Uczniowie zakwaterowani zostali w Europejskim Centrum Wymiany Młodzieży położonym nad Jeziorem Starogrodzkim w Chełmnie.

Dwie pierwsze „zielone szkoły” odbyły  się w czerwcu. Uczniowie Szkoły Podstawowej w Kijewie (powiat inowrocławski) przez pięć dni odpoczywali i uczestniczyli w zajęciach przyrodniczych w Gostynińsko-Włocławskim Parku Krajobrazowym. Dzieci ze Szkoły Podstawowej w Kowalewie Pomorskim (powiat golubsko-dobrzyński) wyjechały do Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia.

Zielone szkoły w parkach krajobrazowych organizujemy w ramach projektu „Edukacja społeczności obszarów chronionych województwa kujawsko-pomorskiego. Lubię tu być … na zielonym!”. Projekt został dofinansowany ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Czytaj też: Uczniowie zwiedzają parki krajobrazowe

Beata Krzemińska
rzecznik Prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Fot. Filip Kowalkowski, Zajęcia w Krajeńskim Parku Krajobrazowym

Źródło: www.kujawsko-pomorskie.pl

Agnieszka Miranowska
agnieszka.miranowska@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 6646399