Trwa Bydgoski Festiwal Muzyczny. Pamięć i przyszłość

Trwa Bydgoski Festiwal Muzyczny. Pamięć i przyszłość

Województwo Kujawsko-Pomorskie

17 września 2021 r. w Filharmonii Pomorskiej rozpoczęło się wielkie święto muzyki – 59. Bydgoski Festiwal Muzyczny. Podczas koncertu inauguracyjnego, z udziałem wicemarszałka Zbigniewa Ostrowskiego, pod batutą maestro Jacka Kaspszyka po raz pierwszy w Bydgoszczy zabrzmiała symfonia „Kaddish” Mieczysława Wajnberga poświęcona ofiarom warszawskiego getta. 18 września miała miejsce premiera musicalu „Bulwar Zachodzącego Słońca” w Operze Nova.

– Bydgoski Festiwal Muzyczny to jedna z najstarszych tego rodzaju międzynarodowych imprez w Polsce, także jedna z kulturowych marek regionu. Serdecznie zapraszam na wszystkie festiwalowe koncerty, jak zwykle na najwyższym poziomie artystycznym – mówi marszałek Piotr Całbecki.

W programie Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego znalazło się dziewięć koncertów. Niedziela (19 września) upłynęła pod znakiem utworów Jana Sebastiana Bacha. Z recitalem organowym „All you need is Bach” wystąpił amerykański wirtuoz Cameron Carpenter. Tradycję z nowoczesnością połączą podczas wtorkowego (21 września) występu muzycy Polish Soloists. W repertuarze, poza kompozycjami Maxa Richtera, Samuela Barbera i Arvo Pärta, w hołdzie Krzysztofowi Komedzie zabrzmi Suita na wiolonczelę, fortepian i smyczki. Dzieła Fryderyka Chopina w symfonicznych aranżacjach opracowanych przez wybitnych kompozytorów, w tym m.in. Krzysztofa Herdzina i Adama Sztabę, rozpoczną kolejny festiwalowy weekend. Utwory, do których teksty stworzyły Mela Koteluk, Kayah, Gaba Kulka, Natalia Grosiak i Bovska wykona Natalia Kukulska. W sobotę (25 września) festiwal przeniesie się do Rywałdu, gdzie dokładnie 68 lat temu (w nocy z 25 na 26 września) aresztowano i uwięziono księdza prymasa Stefana Wyszyńskiego. W murach Sanktuarium Matki Bożej Rywałdzkiej w wykonaniu zespołu Bornus Consort usłyszymy śpiewy z rękopisów franciszkańskich. Weekend zakończy koncert cenionych polskich wokalistek. Piosenki z repertuaru m.in. Maryli Rodowicz, Ireny Santor i Ewy Demarczyk wykonają Kayah, Anna Grzelak, Agnieszka Twardowska i Anna Karwan. Za pulpitem dyrygenckim stanie bydgoski artysta Adam Lemańczyk.

Prawosławne śpiewy z klasztorów na Świętej Górze Athos w wykonaniu Bizantyjskiego Chóru Patriarchatu Rumuńskiego Evloghia zabrzmią w piątek (1 października), a w niedzielę (3 października) mury filharmonii wypełnią dzieła Krzysztofa Pendereckiego i Antonina Dvoraka. Podczas finałowego koncertu (8 października) Orkiestrę Symfoniczną FP poprowadzi Mykoła Diadiura. Chór Filharmonii Narodowej w Warszawie i soliści (Anna Maria Staśkiewicz i Bartosz Koziak) wykonają Concerto grosso nr 2 Alfreda Schnittke i Symfonię psalmów Igora Strawińskiego.

Więcej informacji na stronie Filharmonii Pomorskiej.

Pierwsza edycja Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego odbyła się w 1963 roku z inicjatywy wieloletniego dyrektora filharmonii Andrzeja Szwalbego. Filharmonia Pomorska jest instytucją kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego; festiwal obywa się przy wsparciu finansowym samorządu.

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

Fot. Koncert inauguracyjny ubiegłorocznego Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP

Źródło: www.kujawsko-pomorskie.pl

20 września 2021 r.

Agnieszka Miranowska
agnieszka.miranowska@edupolis.pl


Liczba odwiedzin:

5,738,860