Transit – Wystawa Ewy Bonisławskiej i Szymona Jankowskiego

giARTino – Ogród sztuki

Transit – Wystawa Ewy Bonisławskiej i Szymona Jankowskiego

22 maja o godzinie 17.00 w Galerii Spotkań Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Toruniu odbędzie się otwarcie wystawy, na której swoje prace multimedialne zaprezentują Ewa Bonisławska i Szymon Jankowski. Kolejne prezentacje studentów z Polski i Ukrainy uczestniczących w Giartino – Transit można będzie obejrzeć w przestrzeni Zakładu Plastyki Intermedialnej UMK oraz w Galerii Nad Wisłą. Zapraszamy! Wstęp wolny!

Tematem tegorocznych spotkań Giartino  są różne aspekty migracji ludności. O ile przez wieki podstawową inspiracją dla artystów była natura, tak z upływem lat bodźcem dla twórczości stają się coraz częściej trudne sprawy bytowe i polityczne – zauważa kurator Spotkań Giartino, prof. Marian Stępak. – Artyści starają się podążać za tymi zawirowaniami i zmianami, próbując na nie reagować lub poszukiwać kontekstualnych inspiracji. Hasło Transit zachęca do artystycznej refleksji nad migracjami, przemieszczaniem się dużych grup ludności w poszukiwaniu pokoju, wolności czy po prostu lepszych warunków życia. Jakie są konsekwencje społeczne, kulturowe i artystyczne tego zjawiska? Obok studentów polskich uczelni podczas spotkań Giartino zaprezentują się również studenci Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuki, których interpretacja hasła Transit w kontekście ukraińskich doświadczeń ostatnich lat, może istotnie odbiegać od spojrzenia młodych artystów z Polski.

Kolejne prezentacje studentów z Polski i Ukrainy uczestniczących w Giartino – Transit można będzie obejrzeć w przestrzeni Zakładu Plastyki Intermedialnej UMK oraz w Galerii Nad Wisłą.

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w ToruniuLiczba odwiedzin:

6,151,131