Toruński Festiwal Słów | Warsztaty cyrylicy | Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie

Toruński Festiwal Słów | Warsztaty cyrylicy | Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie

Dwór Artusa - logo

Słowo niejedno ma imię. Język oraz piśmiennictwo cieszą się niesamowicie bogatą historią, kryjącą wiele tajemnic i ciekawostek. Już niebawem odkryjemy część z nich wspólnie z Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie podczas Toruńskiego Festiwalu Słów!

Tegorocznym hasłem festiwalu jest integracja. Aby podkreślić jego regionalny charakter, niektóre z wydarzeń odbędą się przy udziale ośrodków i instytucji kultury spoza Torunia. Pierwsze z nich w podwójny sposób wpisuje się w temat budowania kulturowej wspólnoty, bowiem wraz z Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie Dwór Artusa zrealizuje warsztaty cyrylicy! Poprowadzi je artusowy edukator – Zbigniew Przybysz. W ramach festiwalu czekać będą także stałe warsztaty, jakie proponuje muzeum!

W programie znajdzie się ciekawa lekcja historii papiernictwa, drukarstwa i kaligrafii na wesoło. Siedząc przy pulpitach średniowiecznego skryptorium, wspólnie cofniemy się w dawne czasy, aby odkryć tajniki warsztatu skryby oraz iluminatora. Materiały, takie jak papirus, czy pergamin nie będą już tajemnicą, albowiem każdy z nich będziemy mogli dokładnie obejrzeć i dotknąć. Dowiemy się, na czym kiedyś pisano, dlaczego mnich kopiował wielkie księgi, a także sprawdzimy się w sztuce kaligrafii, używając gęsiego pióra i atramentu.

Żeby odkryć sekretną historię produkcji papieru, wybierzemy się w podróż do dalekich Chin. Przy użyciu własnych sił wprawimy w ruch młyn papierniczy, sprawdzając także, z czego powstawała pulpa papiernicza na naszym kontynencie. Dowiemy się, czy z T-shirtu można zrobić papier oraz włókna jakich roślin były podstawą europejskiego papiernictwa. W końcu sami będziemy mieli okazję zanurzyć sito w XVII-wiecznej kadzi, czerpiąc własny papier.

W trakcie kolejnego warsztatu poznamy historię drukarstwa, obserwując, w jaki sposób Chińczycy wykorzystywali drewniane matryce i dowiadując się, kto – jako pierwszy – zaczął używać czcionek ruchomych. Następnie odwiedzimy zakład zecerski Jana Gutenberga i poznamy jego rewolucyjne wynalazki. Po zapoznaniu się z kolekcją XIX-wiecznych pras drukarskich wcielimy się w rolę drukarzy i przystępując do egzaminu, sami stworzymy własny certyfikat drukarski.

Efektem wspólnej pracy w średniowiecznych murach muzeum będą unikatowe pamiątki, wykonane w każdym z działów. Wrócą one z Nami do domów i będą przypominać o przeżyciu niezwykłej przygody w Grębocinie podczas Toruńskiego Festiwalu Słów!

Zajęcia poprowadzi Zbigniew Przybysz — plastyk i animator kultury Centrum Kultury Dwór Artusa.

Dwór Artusa zapewnia transport autobusowy z Torunia, celem dojazdu do muzeum. Szczegółowe informacje dotyczące transportu i zapisy na warsztaty pod adresem e-mail: piotr.drozdowski@artus.torun.pl.


Współorganizatorzy Festiwalu: Miejska Biblioteka Publiczna w Chełmży, Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie, CHOK Gminne Centrum Kultury w Chełmży, Gminna Biblioteka Publiczna w Małej Nieszawce, Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Małej Nieszawce, Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu, Toruńska Agenda Kulturalna, Muzeum Okręgowe w Toruniu, Fundacja Rusz.

Partnerzy Festiwalu: Narodowe Centrum Kultury, Gmina Miasto Toruń, Powiat Toruński, Wydawnictwo Agora, Wydawnictwo W.A.B., Dowody na Istnienie Wydawnictwo, Express Wschodni, Wydawnictwo Warsztaty kultury, Wydawnictwo Czarne, Księgarnia Kafka i Spółka oraz Hotel Mercury, coffee & tea DEPOT, Fabryka cukiernicza Kopernik

Patronat medialny Festiwalu: TVP3 Bydgoszcz, TV Toruń, Radio GRA, Radio PiK, Oto Toruń, Tylko Toruń, Poza Toruń.

Sponsor Festiwalu: PGE Toruń S.A.

Wydarzenie dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura – Interwencja. Edycja 2022.


Liczba miejsc ograniczona | Obowiązują zapisy pod adresem e-mail: piotr.drozdowski@artus.torun.pl | Osoby niezmotoryzowane mogą bezpłatnie skorzystać z autobusu wynajętego przez Dwór Artusa, celem dojazdu do muzeum w dniu wydarzenia | Szczegółowe informacje o transporcie: piotr.drozdowski@artus.torun.pl

Kiedy: 18.06.2022 (sobota), godz. 12:00

Gdzie: Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie

Wstęp wolny!

15 czerwca 2022 r.

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w ToruniuLiczba odwiedzin:

5,958,252