Toruńska Noc Naukowców 

Toruńska Noc Naukowców w Młynie Wiedzy

Toruńska Noc Naukowców 

27 września Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy zaprasza na Toruńską Noc Naukowców. Wspólnie z uczelniami z regionu centrum nauki przygotowało spotkania z naukowcami, warsztaty i pokazy. Będzie to również jedyna okazja pod koniec roku, aby zwiedzić bezpłatnie wystawy Młyna Wiedzy.

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu przygotował stanowisko archeologiczne, prezentacje naukowców, warsztaty matematyczne oraz doświadczenie „beczka Pascala”. – Po raz drugi w historii Nocy Naukowców fizycy z UMK wejdą na dach naszego budynku, aby powtórzyć doświadczenia demonstrujące tzw. “paradoks hydrostatyczny”. Uczestnicy pokazów przekonają się, czy jest możliwe rozsadzenie dużej szklanej butli za pomocą ciśnienia wytworzonego przez niewielką ilość wody – mówi Marcin Centkowski, rzecznik Młyna Wiedzy.

W patio Międzynarodowego Centrum Spotkań Młodzieży odbędą się prelekcje pod hasłem „Czym jest…?”. Naukowcy odpowiedzą na to pytanie w odniesieniu do komórki macierzystej, kropki kwantowej, alkoholu, mega powodzi i matematyki. Uczestnicy Nocy Naukowców będą mogli wziąć udział w warsztatach „Między hazardem a geometrią”. Dowiedzą się, jak obliczyć pole powierzchni kształtu przypominającego gruszkę lub rybę oraz jak metoda „Monte Carlo” opracowana przez polskiego matematyka Stanisława Ulama może znaleźć poważne i niepoważne zastosowanie. Na zajęcia obowiązują zapisy, które będę przyjmowane od 20 września (od godz. 8.00) pod adresem poczty elektronicznej: nocnaukowcow@umk.pl. Może wziąć w nich udział 25 osób. Minimalny wiek uczestnika to 11 lat.

W namiocie historycznym przed budynkiem Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy będzie można dowiedzieć się, jak wyglądało przygotowanie domowej spiżarni do sezonu zimowego w średniowieczu.

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy przygotował warsztaty poświęcone lekturom szkolnym (adresowanym do dzieci, młodzieży, jak i rodziców):  „Królewna z koparką, czyli szkolne lektury w nowej odsłonie. Czyli o tym, co czytać dzieciom i młodzieży i jakie książki wybierać ”.

Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy zaprasza na zajęcia poświęcone wirtualnej rzeczywistości. Na zajęcia WSG obowiązują zapisy. Aby wziąć w nich udział, należy wysłać wiadomości na adres: b.wozniak@centrumnowoczesnosci.org.pl. W temacie wpisać: „Warsztaty WSG”. W treści koniecznie trzeba podać: imię i nazwisko osoby zgłaszającej oraz liczbę uczestników. Decyduje kolejność zgłoszeń, które będą przyjmowane od 13 września. Jedna osoba może zgłosić maksymalnie 4 osoby.

Aktywności przygotowane przez uczelnie będą odbywały się w siedzibie Międzynarodowego Centrum Spotkań Młodzieży (ul. Władysława Łokietka 3).

Zwiedzanie Młyna Wiedzy

W ramach „Toruńskiej Nocy Naukowców” będzie można zwiedzić wystawy Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Dla uczestników będą dostępne 3 dwugodzinne tury zwiedzania – rozpoczynające się o godz. 18.00, 20.00 i 22.00. Bezpłatne opaski będzie można odebrać na 30 minut przed rozpoczęciem każdej z tur, w namiocie zlokalizowanym przed Centrum Innowacyjnej Edukacji. Osoby indywidualne mogą otrzymać maks. 3 opaski.

Opiekunowie grup zorganizowanych mogą dokonać rezerwacji (od 13 września) na daną turę zwiedzania za pośrednictwem poczty elektronicznej: s.swiercz@centrumnowoczesnosci.org.pl. W temacie wiadomości trzeba wpisać „Noc Naukowców – zwiedzanie”. W treści koniecznie trzeba podać: imię i nazwisko osoby zgłaszającej, liczbę uczestników oraz nazwę szkoły lub placówki, w której uczą się uczniowie. Liczba opasek na zwiedzanie jest ograniczona. Przy rezerwacji obowiązuje kolejność zgłoszeń i zasada „kto pierwszy ten lepszy”. Zgłoszenia grup są przyjmowane do wyczerpania miejsc.

PROGRAM TORUŃSKIEJ NOCY NAUKOWCÓW 2019

CENTRUM NOWOCZESNOŚCI MŁYN WIEDZY

 • godz. 18.00-20.00: zwiedzanie wystaw
 • godz. 20.00-22.00: zwiedzanie wystaw
 • godz. 22.00-24.00: zwiedzanie wystaw

 

TEREN PRZED CENTRUM NOWOCZESNOŚCI MŁYN WIEDZY

 • godz. 18.00-22.00: mgr Ewa Wielocha, mgr Monika Freygant-Dzieruk, mgr Patryk Banasiak, mgr Natalia Stawarz, Sandra Paczkowska (Koło Naukowe Studentów Archeologii, Archeologiczne Koło Miłośników Średniowiecza, Instytut Archeologii Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu), „Winter is coming, czyli o średniowiecznym przygotowywaniu zapasów na zimę”
 • godz. 19.40, 20.40, 21.40: dr hab. Kamil Fedus (Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu), „Doświadczenie «beczka Pascala»”

MIĘDZYNARODOWE CENTRUM SPOTKAŃ MŁODZIEŻY

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

Prezentacje naukowców „Czym jest…?”

 • godz. 19.00-19.10: dr hab. Katarzyna Roszek (Wydział Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu), „Czym jest komórka macierzysta?”
 • godz. 19.10-19.20: dr hab. Grzegorz Jarzembski, prof. UMK (Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu), „Pytanie „Czym jest…” – punkt widzenia matematyka”
 • godz. 19.20-19.30: dr hab. Michał Zieliński, prof. UMK (Instytut Fizyki, Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu),„Czym są kropki kwantowe? Jak zrobić sztuczne atomy i całkiem realne zbudowane z nich telewizory?”
 • godz. 19.30-19.40: dr Joanna Skopińska-Wiśniewska (Wydział Chemii Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu), „Czym jest alkohol?”
 • godz. 19.40-19.50: mgr Aleksander Adamczyk (Wydział Nauk o Ziemi Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu), „Czym są? Jak wyglądają? Czy powrócą? Tropem mega powodzi”

Warsztaty matematyczne

 • godz. 20.15-21.15: dr Adrian Falkowski, dr Joanna Karłowska-Pik, dr Mateusz Topolewski (Katedra Teorii Prawdopodobieństwa i Analizy Stochastycznej, Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu), „Między hazardem a geometrią”

 

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy

 • godz. 18.00-21.00: warsztaty „Królewna z koparką, czyli szkolne lektury w nowej odsłonie. Czyli o tym: co czytać dzieciom i młodzieży i jakie książki wybierać”

 

Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy

 • godz. 18.00-19.00: warsztaty z goglami do wirtualnej rzeczywistości
 • godz. 19.30-20.30: warsztaty z goglami do wirtualnej rzeczywistości
 • godz. 21.00-22.00: warsztaty z goglami do wirtualnej rzeczywistości
Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w ToruniuLiczba odwiedzin:

5,850,977