Temat: Rzeka

Temat: Rzeka

WWF logo-rainbow

Fundacja WWF Polska opublikowała karty edukacyjne poświęcone rzekom, aby zainteresować młodych ludzi tymi niesamowitymi ekosystemami. Odkrycie tajemnic podwodnego świata, zapoznanie się z mieszkańcami rzecznych dolin, ale także poznanie historii i roli rzek w życiu człowieka – to wszystko czeka na młodych odkrywców!

Do korzystania z materiałów zachęcamy wszystkich, a zwłaszcza nauczycieli zerówek, klas I-III szkoły podstawowej, rodziców prowadzących edukację domową oraz każdego, kto interesuje się rzekami – w końcu każdy z nas może zostać Strażnikiem Rzek WWF!

Temat: rzeka

Mimo ogromnej presji na pogłębianie koryt, stawianie zapór i regulowanie brzegów, wciąż posiadamy w Polsce unikatowe w skali kontynentu rzeki, które wiją się swobodnie wśród bujnej roślinności, będąc ostoją dla wielu gatunków zwierząt i roślin. Co ważne – pełnią one istotne funkcje m.in. oczyszczają wodę i zatrzymują ją lokalnie, ograniczając skutki suszy.

Przygotowane przez Fundację WWF Polska zadania, wnioski, gry czy ciekawostki w przystępny sposób uświadamiają dziecku, jak ważne są rzeki w środowisku i – co za tym idzie – w życiu człowieka. Każdy z nas powinien zrozumieć, że bez nich nasz świat nie istniałby w formie, jaką znamy. WWF ma nadzieję, że dzięki temu uda się rozbudzić świadomość ekologiczną w dziecięcych umysłach i zachęcić do poznania i ochrony naturalnego bogactwa naszych rzek.

Jaki jest cel kart edukacyjnych Strażników Rzek WWF?

Karty edukacyjne są uzupełnieniem oferty edukacyjnej przygotowanej przez WWF Polska. Na stronie: Edukacja WWF znajdują się różnorodne narzędziowniki, poświęcone m.in. klimatowi, dużym drapieżnikom, czy ssakom morskim.

Z materiałów można skorzystać w ramach lekcji w szkole i przedszkolu lub po prostu jako formy zabawy. Poznanie otaczającego nas świata poprzez prowadzenie samodzielnych badań i eksperymentów dostarcza nie tylko rozrywki, ale przede wszystkim rozwija i stanowi świetny sposób na przyswojenie wiedzy. Gry edukacyjne są doskonałą okazją na łączenie przyjemnego z pożytecznym.

W kartach edukacyjnych Strażników Rzek WWF znajdują się trzy obszary: „rzeki dla życia”, „co żyje w rzece” oraz „rzeka a człowiek”. Zgromadzona jest w nich wiedza geograficzna, wiedza o roślinach i zwierzętach, zagadnienia związane z wpływem rzek na ludzi – to, jak korzystaliśmy z nich dawniej i dziś, jakie pełnią one funkcje w przyrodzie. Pokazane są także zagrożenia, z którymi obecnie mierzą się rzeki oraz jak można działać dla ich dobra.

Sposób korzystania kart jest dowolny – można pracować zarówno indywidualnie, jak i grupowo. Przygotowane przez fundację materiały mają zróżnicowany poziom trudności, dzięki czemu łatwo je dostosować do wieku i umiejętności dziecka. Autorzy zachęcają do spacerów i gier nad rzeką, dokonywania własnych obserwacji i korzystania z różnych pomocy naukowych. Każda karta pracy to oddzielny materiał – można wydrukować cały pakiet lub tylko wybrane ćwiczenia.

Źródło: wwf.pl

Alicja Przytomska-Pietrzak
alicja.przytomska-pietrzak@edupolis.pl

Organizacja: KPCEN we Włocławku| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 6666096