Teatr w kwarantannie

Przedstawienie teatralne

Teatr w kwarantannie

Równo dwa tygodnie temu teatry, wraz z innymi instytucjami kultury, musiały zawiesić swoją działalność. Odwołano spektakle teatralne oraz wszystkie imprezy kulturalne i edukacyjne odbywające się w teatrach. Nie odbyły się też długo wyczekiwane premiery – warto tu wspomnieć chociażby o premierze “Niesamowitych przygodach dziesięciu skarpetek”, przedstawienia dla dzieci – i dorosłych! – na podstawie bestsellerowej, wielokrotnie nagradzanej powieści Justyny Bednarek pod tym samym tytułem, która miała odbyć się 14 marca w Kujawsko-Pomorskim Impresaryjnym Teatrze Muzycznym w Toruniu.

Tych, którym brakuje kontaktu ze sztuką teatralną, zachęcamy do skorzystania z zasobów Teatru Telewizji. Na stronie TVP vod znajdziemy nagrania przedstawień teatralnych, w tym znakomite “Damy i huzary” w reżyserii Olgi Lipińskiej, z niezapomnianą obsadą: Marek Walczewski, Bronisław Pawlik, Wojciech Pokora, Jan Kobuszewski, Danuta Szaflarska, Ryszarda Hanin, Zofia Kucówna, Bożena Dykiel.

Z bogatej oferty TVP mogą skorzystać ósmoklasiści i maturzyści – obejrzenie “Wesela” Wyspiańskiego, “Ślubu” Gombrowicza, “Moralności pani Dulskiej” Zapolskiej, “Bajek robotów” na podstawie tekstów Lema czy adaptacji “Dziejów grzechu” Żeromskiego – z pewnością ułatwi im przygotowanie się do zbliżających się egzaminów oraz po prostu uprzyjemni czas przymusowej kwarantanny.

Spektakle Teatru Telewizji polecamy też rodzicom – czas spędzony w domu umili dzieciom “Baśń o trzech konikach” (reż. Marek M. Cyris) czy “Krawiec Niteczka (reż. Jarosław Kilian) z piosenkami Grzegorza Turnaua.

Nagrania spektakli teatralnych udostępnia także na swoim kanale YouTube krakowski Teatr Mumerus, założony przez Wiesława Hołdysa – reżysera teatralnego i teatrologa, który zrealizował blisko 60 przedstawień, opartych o własne autorskie scenariusze.

Oprac. Anna Siemińska

Fot. Canva

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w ToruniuLiczba odwiedzin:

5,852,896