Sztuka w Artusie: Historia Jednego Dzieła – Mona Lisa (26 maja)

Mona Lisa Leonardo da Vinci

Sztuka w Artusie: Historia Jednego Dzieła – Mona Lisa (26 maja)

Dwór Artusa - logo

Kolejny wykład, w ramach cieszącego się niesłabnącym zainteresowaniem cyklu Sztuka w Artusie, poświęcony będzie Mona Lisie Leonarda da Vinci. Jej tajemniczy uśmiech od wieków był obiektem zainteresowania wielu badaczy, a sam obraz został wybrany przez Was, jako temat wykładu w ogłoszonym przez Dwór Artusa głosowaniu internetowym.

Mona Lisa – tak naprawdę nazywała się Lisa Gherardini i była żoną Franceso del Giocondo, który zamówił portret u wziętego ekscentrycznego geniusza, jakim był Leonardo da Vinci. Historia jego powstania skrzy się od zwrotów akcji, zawiłości i niedomówień. Jedno jest jednak pewne – to arcydzieło bezustannie fascynuje, intryguje i wciąż jest dla nas nie do końca rozwiązaną tajemnicą.

Podczas wykładu Łukasz Wudarski postara się nie tylko wyjaśnić fenomen obrazu, przedstawi jego historię, odczyta ikonografię, ale opowie także o najsłynniejszej kradzieży malowidła, która miała miejsce w 1911 roku. Spróbuje również odpowiedzieć na pytania, jakie zawsze pojawiają się przy okazji analizowania tego malowidła. Czy rzeczywiście Leonardo ukrył w tym obrazie jakieś sekretne treści? Co w istocie kryje się za najsłynniejszym uśmiechem świata i czy w rzeczywistości Leonardo sportretował tu siebie? Przekonacie się o tym już 26 maja na artusowym Facebooku i YouTubie. W trakcie spotkania będziecie mogli zadawać pytania i formułować swoje teorie interpretujące malowidło.

Wykład tradycyjnie poprowadzi Łukasz Wudarski –  historyk i popularyzator sztuki.

Transmisja na żywo wydarzenia dostępna będzie bezpłatnie na Facebooku i YouTube Dworu Artusa w dniu wydarzenia o godz. 18:30, a także po jej zakończeniu na obu profilach bez ograniczeń

Wydarzenie odbędzie się w ramach cyklu: Sztuka w Artusie

Kiedy: 26.05.2021 (środa), godz. 18:30
Gdzie: YouTube i Facebook Dworu Artusa

Wstęp wolny

20 maja 2021 r.

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w ToruniuLiczba odwiedzin:

6,152,222