Sztuka w Artusie. Historia Jednego Dzieła: Johannes Vermeer Czytająca List

Sztuka w Artusie | Historia Jednego Dzieła | Johannes Vermeer | Czytająca List

Sztuka w Artusie. Historia Jednego Dzieła: Johannes Vermeer Czytająca List

Dwór Artusa - logo

Kolejny wykład w ramach cieszącego się niesłabnącym zainteresowaniem cyklu Sztuka w Artusie, poświęcony będzie nowemu-staremu obrazowi Jana Vermeera, czyli Czytającej List. To – stanowiące ozdobę drezdeńskiej galerii malowidło – musiało czekać ponad trzysta pięćdziesiąt lat, by na jaw wyszła prawda, jak w istocie wyglądało, gdy zostało zdjęte ze sztalugi.

To, co jeszcze do niedawna uznane było za portret dziewczyny czytającej przy oknie w skromnie urządzonym pomieszczeniu… wciąż jest tym samym portretem, ale z w jego tle znajduje się odsłonięty przez konserwatorów zabytków obraz, który przez wieki znajdował się szczelnie ukryty pod warstwą farby.

Okazuje się, że Jan Vermeer chciał upiec dwie pieczenie na jednym ogniu i na podejrzanie pustej ścianie w rzeczywistości umieścił oprawioną w ramę postać Kupidyna. Dlaczego jednak przez tyle lat pozostawał on niewidoczny? Kto i dlaczego zamalował ten obraz? Jaka jest historia powstania tego dzieł? Skąd wzięły się te wszystkie zmiany? I co tak naprawdę się za tym wszystkim kryje? O tym wszystkim dowiemy się z kolejnego wykładu już 30 listopada 2021 roku o godz.18:30 w Sali Wielkiej, a także na artusowym Facebooku i YouTubie.

Wykład tradycyjnie poprowadzi Łukasz Wudarski dyrektor Centrum Kultury Dwór Artusa, historyk sztuki.

Wydarzenie odbywa się z udziałem publiczności na Sali Wielkiej Dworu Artusa
Transmisja na żywo dostępna będzie bezpłatnie na Facebooku i YouTube Dworu Artusa w dniu wydarzenia o godz. 18:30, a także po jej zakończeniu na obu profilach bez ograniczeń

Wydarzenie odbędzie się w ramach cyklu: Sztuka w Artusie

Kiedy: 30.11.2021 (wtorek), godz. 18:30
Gdzie: Sal Wielka, YouTube i Facebook Dworu Artusa

Wstęp wolny! Zapraszamy!

25 listopada 2021 r.

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w ToruniuLiczba odwiedzin:

5,947,349