Symulacje misji kosmicznych

Kosmiczna architektura - model stacji na innej planecie lub satelicie.

Symulacje misji kosmicznych

Logo esero Poland

W środę 17 maja o godz. 18.00 odbędzie się kolejne spotkanie online z cyklu „O kosmosie przy kawie”, tym razem poświęcone symulacjom misji kosmicznych oraz dążeniu do realizacji kosmicznych celów.

Tematyka kosmiczna rozwija wyobraźnię, jest interdyscyplinarna i obejmuje bardzo wiele różnorodnych zagadnień. Warto wykorzystywać ją w edukacji formalnej i nieformalnej.

Czym jest analogowa misja kosmiczna? Gdzie można się na taką misję wybrać? Kto może wziąć w niej udział?

Coraz częściej myślimy o dalekich i długich podróżach kosmicznych. Chcemy, by ludzie byli w kosmosie bezpieczni, a także mogli wykonywać tam różne eksperymenty i zdobywać wiedzę, która przyda się mieszkańcom Ziemi. Powstają plany baz księżycowych i marsjańskich – w przyszłości być może staną się one domem i miejscem pracy astronautek i astronautów oraz stacjami umożliwiającymi dalsze kosmiczne podróże. Takie plany wiążą się z wieloma wyzwaniami, którym musimy sprostać. Są to m.in. ochrona przed promieniowaniem i meteorytami, produkcja energii, wydobycie i odzyskiwanie wody i produkcja żywności. Jak zbudować odpowiednią bazę, co powinno się w niej znaleźć, by była bezpieczna i samowystarczalna?

Infrastruktura to jednak nie wszystko. Musimy również zadbać o odpowiednie wyszkolenie astronautek i astronautów. Przy naszych obecnych możliwościach przebywanie w kosmosie przez dłuższy czas oznacza izolację od świata zewnętrznego i zamknięcie na bardzo ograniczonym obszarze w tym samym, bardzo nielicznym gronie. Warunki takie powodują, że zdrowie psychiczne astronautów wystawione jest na ogromną próbę. Jak przygotować do tego członków przyszłych misji? Na co eksperci i ekspertki z Centrum Kontroli Lotów powinni zwracać uwagę? Jak zaprojektować plany rozwiązywania sytuacji awaryjnych? Na część z tych pytań odpowiadają właśnie analogowe symulatory baz księżycowych i marsjańskich.

Wiele osób marzy o lotach kosmicznych. Dzięki zapałowi, pomysłom i potrzebie sprawdzenia własnych możliwości naukowcy i naukowczynie mogą projektować symulacje kosmicznych misji. Wspólnie z ludźmi z całego świata opracowują rozwiązania, które pomogą astronautom lepiej się przygotować do lotów w kosmos. Podczas najbliższego spotkania poznamy jedną z osób, która już dziś przygotowuje się do tego, by zostać astronautką.

Gościem spotkania będzie Agnieszka Elwertowska – inżynierka, naukowczyni, analogowa astronautka, kandydatka na Komercyjną Astronautkę amerykańskiej firmy AdvancingX. Od 2017 r. stara się zrealizować swoje marzenie, by zostać kosmiczną astronautką, biorąc udział w licznych symulacjach misji kosmicznych (m.in. pierwsza symulacja misji księżycowej CHILL-ICE wewnątrz tunelu lawowego na Islandii). W 2022 r. założyła grupę badawczą Otherworld, która zrealizowała pierwszą polsko-brazylijską symulację misji marsjańskiej wewnątrz Habitatu Marte w Brazylii. Jest też pełnomocniczką Fundacji Polski Astronauta 2030, która ma szkolić przyszłych potencjalnych polskich astronautów. W 2022 r. trafiła na listy Forbes 30 under 30 oraz Leaders of the Future. Mimo wielu sukcesów wciąż się dokształca. Obecnie studiuje na Uniwersytecie WSB Merito w Gdańsku na kierunku Zarządzanie dla Inżynierów, a wcześniej ukończyła studia inżynierskie z informatyki.

 Tematy i wątki spotkania

  • Habitaty misji kosmicznych (relacja ekspertki);
  • Realizacja kosmicznych pasji (relacja ekspertki);
  • Metodyka wprowadzania tematyki kosmicznej (m.in. wątku misji kosmicznych) do edukacji szkolnej;
  • Scenariusze lekcji kosmicznych;
  • Sposoby na rozbudzenie w dzieciach i młodzieży zainteresowania tematyką kosmiczną;
  • Miejsca, w których warto szukać aktualnej wiedzy o kosmosie.

 

Wątki dotyczące habitatów analogowych przydadzą się uczestnikom w pracy z zespołami w wyzwaniu Moon Camp, do którego nabór zostanie otwarty w połowie września.

Termin: 17 maja o godz. 18.00

Spotkanie online – ZAPISZ SIĘ PRZEZ FORMULARZ

Źródło: kopernik.org.pl

_

12 maja 2023 r.

Ryszard Karczewski
ryszard.karczewski@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 6665330