Świętujemy Dni Miasta w Muzeum Okręgowym w Toruniu

Ratusz Staromiejski w Toruniu

Świętujemy Dni Miasta w Muzeum Okręgowym w Toruniu

Obecny tydzień obfituje w trzy ważne wydarzenia w Muzeum Okręgowym w Toruniu:

Wernisaż wystawy czasowej pt. “Między tradycją a nowoczesnością. Stanisław Kośmiński – rzeźba i snycerstwo” w Muzeum Toruńskiego Piernika. Ekspozycja przedstawi dorobek młodego, obiecującego artysty, rodowitego górala, Stanisława Kośmińskiego, absolwenta Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Twórca umiejętnie łączy najwyższej jakości rzemiosło i biegłość warsztatową z wrażliwością obserwatora, wnikliwie komentującego otaczający go świat. Pracuje głównie w drewnie, tworząc autorskie realizacje artystyczne, jak również formy piernikarskie i rekonstrukcyjne prace snycerskie. W polu zainteresowań artysty znajduje się również medalierstwo i konserwacja zabytków. Zapraszamy 23 czerwca o godz. 17:00 do Muzeum Toruńskiego Piernika, ul. Strumykowa 4.

Wernisaż wystawy czasowej pt. “Tu byłem… z cegłą” – wystawa prac Tomasza Kawiaka w Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika. Tomasz Kawiak, urodził się w 1943 roku w Lublinie. Jest jednym z najbardziej charakterystycznych twórców swego pokolenia. Ukończył malarstwo oraz architekturę wnętrz na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych i od ponad pięćdziesięciu lat mieszka i tworzy we Francji. Tytuł wystawy parafrazuje popularne i podszyte humorem powiedzenie “Tu byłem. Tony Halik”, które niegdyś znał każdy miłośnik podróży. Można było natknąć się na nie w różnych, często zaskakujących miejscach w Polsce i na świecie. Napisane w formie graffiti na murze, płocie czy ścianie świadczyło o potrzebie pozostawienia po sobie śladu. Taki ślad – wypaloną cegłę– zaczął zostawiać na świecie Tomasz Kawiak. Artysta przyjaźnił się z Tonym Halikiem, a pomysł na tytuł wystawy podsunęła sama Elżbieta Dzikowska. Zapraszamy 24 czerwca o godz. 17:00 do Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika ul. Franciszkańska 9/11.

II Toruńska Noc Muzeów pt. SIŁA SZTUKI, związana z obchodami Święta Miasta. W programie znajdzie się wiele atrakcji, a wśród nich: spotkanie kuratorskie przy obrazie „Madonna pod jodłami” Lucasa Cranacha, koncert tradycyjnych pieśni chińskich oraz pokaz tai chi w wykonaniu Xuē Méi, Huáng Shūqí, Shào Zǐháo z Instytutu Konfucjusza w Kolegium Jagiellońskim, chińska ceremonia herbaciana, spotkanie z dr. Stanisławem Kośmińskim – artystą-rzeźbiarzem, autorem form piernikarskich, nocne zwiedzanie Muzeum Twierdzy Toruń, prelekcja „Na tropach wspólnych korzeni – badania archeologiczne w Ukrainie w 2. połowie XIX wieku” (z tłumaczeniem na j. ukraiński), kiermasz książek muzealnych (w Ratuszu Staromiejskim) oraz warsztaty i spotkania na wystawach. Zapraszamy 25 czerwca od godz. 18:00 do północy.

Fot. Pixabay

23 czerwca 2022 r.

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl


Liczba odwiedzin:

5,687,279