Święto UMK

Święto UMK

Święto UMK

Marszałek Piotr Całbecki, przewodniczący sejmiku Ryszard Bober i sekretarz województwa Marek Smoczyk uczestniczą dziś (19 lutego) w obchodach święta Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, największej uczelni regionu. Gościem honorowym uroczystości jest wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Dzisiejszą, główną część obchodów, którą poprzedził wczorajszy uroczysty koncert uniwersytecki w auli uczelni, rozpoczęła tradycyjna ceremonia złożenia kwiatów pod pomnikiem patrona szkoły na toruńskim Rynku Staromiejskim. Mimo chłodu i niesprzyjającej aury była jak zwykle bardzo widowiskowa – władze rektorskie, członkowie senatu i profesorowie wystąpili w togach, był uroczysty orszak z pocztem sztandarowym i orkiestrą.

W auli głównej UMK w kampusie na toruńskich Bielanach odbyło się uroczyste oficjalne spotkanie społeczności akademickiej z udziałem zaproszonych gości. W programie znalazły się m.in. wystąpienia wicepremiera Gowina i marszałka Całbeckiego, wręczenie odznaczeń państwowych, promocja doktorska i wręczenie dyplomów habilitacyjnych, a także krótki koncert Chóru Akademickiego. Tytuł doktora honoris causa UMK odebrał prof. Andrzej Cichocki, zajmujący się pionierskimi badaniami nad aktywnością bioelektryczną mózgu i analizą sygnałów mózgowymi, szef Cichocki Laboratory for Advanced Brain Signal Processing (laboratorium zaawansowanego przetwarzania sygnałów mózgowych) w multidyscyplinarnym japońskim instytucie badawczym Riken (Brain Science Institute) w pobliżu Tokio. Wśród osiągnięć jego zespołu jest m. in. opracowany wspólnie z Toyotą wózek inwalidzki sterowany myślami. Aktualnie zajmuje się m.in. badaniami dotyczącymi metod wczesnego diagnozowania choroby Alzheimera na podstawie analizy zapisu badania elektroencefalograficznego. Laudację wygłosił fizyk prof. Włodzisław Duch, specjalizujący się m. in. informatyce stosowanej i kognitywistyce.

Uniwersytet Mikołaja Kopernika, uczelnia państwowa utworzona w 1945 roku, jest liczącym się w kraju ośrodkiem akademickim (aktualnie klasyfikowana jako 5. najlepszy polski uniwersytet i 9. najlepsza polska uczelnia). Na wszystkich poziomach studiów kształci 24 tysiące studentek i studentów, w tym blisko tysiąc doktorantów i 400 obcokrajowców. Ma 17 wydziałów i 112 kierunków. Utrzymuje Obserwatorium Astronomiczne w Piwnicach i polarną stację badawczą na Spitsbergenie.

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Święto UMK, fot. Łukasz Piecyk dla UMWKP

Źródło: www.kujawsko-pomorskie.pl

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 6646392