Święto poezji – Rynna Poetycka 2020

Laureaci Rynny Poetyckiej

Święto poezji – Rynna Poetycka 2020

Ewa Lipska twierdzi: ,,Dobrze, że jest jeszcze taki kraj, który jest wszędzie i nazywa się Poezja”. Jej święto obchodziliśmy 28 lutego 2020 roku, podczas finału VIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Rynna Poetycka pod patronatem Leszka Długosza. Podczas uroczystości poznaliśmy tegorocznych laureatów konkursu i mogliśmy obejrzeć część artystyczną przygotowaną przez Monikę Jędrzejewską-Gmiterk, Radosławę Graczyk i Marię Kierzkowską. Wystąpiła młodzież z klas humanistycznych z Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego i VIII Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu. Zaprezentowali opowiadanie Brunona Schulza pt. ,,Mój ojciec wstępuje do strażaków’’ oraz wiersze nagrodzonych poetów. Impreza miała miejsce w Książnicy Kopernikańskiej, której pracownicy wraz wielopokoleniową publicznością stworzyli niepowtarzalną atmosferę poetyckiego święta. Dzięki niej nagrodzeni twórcy mogli odczuć wyjątkowość chwili, kiedy ich wiersze poznali zgromadzeni na uroczystości miłośnicy poezji.

Fot. Tomasz DorawaWarto przypomnieć, że Rynna Poetycka przywędrowała do Torunia z Krakowa. Jej inicjatorem był poeta i bard legendarnej ,,Piwnicy pod Baranami” – Leszek Długosz. To z jego rąk Zespół Przemysłu Spożywczego i VIII Liceum Ogólnokształcące w Toruniu otrzymały zgodę na toruńską reedycję konkursu, którego organizacją zajmuje się Radosława Graczyk.

Krakowski artysta napisał:

,,O Rynno Złotorynna
Jak dobrze żeś jest na ulicy
Bo co, by było z tego komu,
gdybyś Ty była w domu”

Należy się cieszyć, że od siedmiu lat w Toruniu jesteśmy świadkami kolejnych finałów tego konkursu. Propaguje on nie tylko nowe talenty pisarskie, aktorskie i wokalne, ale też piękną polszczyznę oraz ,,ocala od zapomnienia” niezwykłe osobowości twórcze i ważne duchowe wartości: jednostkowe widzenie świata, bunt przeciw zakłamaniu i złu, wiarę w dobro, przyjaźń i miłość. Można przypuszczać, że wyobraźnia, kreatywność, mowa poetycka pozwoliły, nie tylko poetom, przenieść się na chwilę do barwnego świata poezji i odpocząć od codzienności podczas tegorocznego uroczystego finału Rynny Poetyckiej.

Oprac. Anna Maj

Fot. Tomasz Dorawa

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 6666308