Święto bydgoskiego Szlaku TeH2O

Święto bydgoskiego Szlaku TeH2O

Muzeum Okręgowe w BydgoszczyCzy słyszeliście jak brzmi potężny, zabytkowy silnik Deutza w bydgoskich Wodociągach? To nie jest car bomba, ale blisko. A może jesteście ciekawi tajemnic bydgoskich fotoatelier, nie mówiąc już o… zabijaniu światła księżyca i dziesiątkach innych wydarzeń w ramach festiwalu TeHoFest 2022. Nowa Energia. A wszystko już w pierwszy weekend września (2 – 4 września b.r.)

To już siódme wydanie festiwalu dziejącego się na bydgoskim Szlaku Wody Przemysłu i Rzemiosła TeH2O (T jak technika, H jak Historia i O jak dwa razy opowieść). Warto podkreślić, że to unikalny w Polsce północnej trakt dziedzictwa przemysłowego. Łączy on historię dwudziestu miejsc w przestrzeni naszego miasta związanego z wodą.

Tegoroczne Święto Szlaku TeH2O połączy przeszłość z przyszłością, a historię z nowoczesnością – zapowiada Karol Kantorski, koordynator Szlaku TeH2O w Bydgoszczy. – Przez pierwszy weekend września oferujemy moc atrakcji. Od spacerów, przez rejsy i warsztaty, a wszystko to inspirowane nowymi horyzontami bydgoskiego szlaku tematycznego TeH2O. Na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.

Szlak w Ostromecku

Pierwszy raz w imprezie wezmą udział Pałace w Ostromecku, gdzie zobaczymy coś wyjątkowego: audioinstalację w formie wystawy „Maszyna. Fabryka. Miasto” wraz z koncertem inspirowanym przemysłową historią miasta. Będzie to zbiór opowieści tworzący punkty z nagraniami, podzielonymi tematycznie na: wodę, przemysł, rzemiosło i nowoczesność. Ich narrację stworzyły nagrane wspomnienia z życia ludzi żyjących w określonym miejscu i czasie. Można je będzie odsłuchać w słuchawkach. Dodatkowo z głośników usłyszymy dźwięki miejsc związanych z wodą, przemysłem i rzemiosłem. Instalacja zacznie działać od 3 września, a skończy po miesiącu. Jej uruchomieniu towarzyszyć będzie koncert „Zabijmy światło księżyca. Nowy początek” Rafała Kołackiego. Usłyszymy dronowo-ambientową elektronikę w dźwiękowej magmie, przeplataną momentami spokoju i ciszy. Podczas tego audio spektaklu doświadczymy także odgłosów bydgoskich maszyn, fabryk i miasta. Koncepcja tej niezwykłej audioinstalacji nawiązuje do ducha szalonych futurystów z początków XX wieku z ich kultem masy, miasta, maszyny.

Święto Szlaku TeH2O pomyślano jako wielozmysłowy event dla dorosłych i dzieci. Przykładowo: uczestnicy mogą skorzystać z wycieczki rowerowej śladami fotografii bydgoskiego mistrza Jerzego Riegla, na którą zaprasza Muzeum Fotografii, zobaczyć wystawę ukazujące dzieje bydgoskich zakładów fotograficznych albo być świadkiem odpalenia zabytkowego silnika Deutza w Muzeum Wodociągów i Kanalizacji. Natomiast dla najmłodszych zaplanowano różnego rodzaju twórcze warsztaty. Na niektóre z wydarzeń ruszyły już zapisy.

Przypomnijmy, że inicjatywa stworzenia szlaku została podjęta w 2012 roku przez Bydgoszcz w ramach międzynarodowego projektu SHIFT – X współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (Program dla Europy Środkowej). To europejska inicjatywa, mająca na celu przede wszystkim usprawnienie struktur zarządzania dziedzictwem przemysłowym oraz tworzenie innowacyjnych produktów dziedzictwa przemysłowego. Inspiracją dla projektu był Szlak Zabytków Techniki na Śląsku, Szlak Energii w Łużycach oraz Styryjski Szlak Żelaza. Szlak TeH2O spośród innych szlaków wyróżnia narracja. Znajdujące się na nim obiekty pełnią rolę ilustracji i scenerii dla wielu przeplatających się opowieści o ludziach i wydarzeniach z okresu rozkwitu przemysłowej Bydgoszczy.

Szczegółowy program oraz informacje o poszczególnych wydarzeniach i ewentualnych zapisach na stronie www.ludzieitechnika.pl oraz na stronie Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy, pełniącego rolę koordynatora Szlaku: www.muzeum.bydgoszcz.pl.

Obserwujcie nas również na facebooku – fb.me/SzlakTeH2O.

1 września 2022 r.

Beata Cieślińska
beata.cieslinska@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7033193