Świetlne przygody Ignacego Łukasiewicza

lampa naftowa

Świetlne przygody Ignacego Łukasiewicza

Fundacja Kultury Pozytywka logo

W 2022 roku obchodzimy 200. rocznicę urodzin Ignacego Łukasiewicza, który z „oleju skalnego” wydobył energię, diametralnie zmieniającą rytm życia człowieka.

“Oświetlenie i Oświecenie” wywołało wielkie zmiany w życiu człowieka oraz w kulturze. Fundacja Kultury Pozytywka/ Oddział w Nowym Dąbiu chce połączyć te dwa fakty i przeprowadzić w Świetlicy Wiejskiej w Nowym Dąbiu cykl warsztatów teatralnych dla dzieci z naszej wsi i okolicznych sołectw. Pod okiem profesjonalistów dzieci zgłębiać będą aktorskie techniki, ćwiczyć śpiew i ruch sceniczny. Owocem ich pracy będzie wielkie widowisko teatralne. Warsztaty z przygotowania scenariusza poprowadzą artyści z Teatru Magazyn Prób Bezpsa. Reżyserię powierzymy artyście związanemu z występami na wielu polskich scenach. Pokazom towarzyszyć będzie muzyka na żywo. Premiera spektaklu, w którym ogromną rolę odgrywać będą różnorodne efekty świetlne (w nawiązaniu do wynalazku jakiego dokonał Łukasiewicz), odbędzie się w plenerze w Nowym Dąbiu. Planowany jest także występy w Teatrze Kameralnym w Bydgoszczy. Kombinacja dziecięcych talentów, muzyki na żywo, pokazów świetlnych i wizualizacji da w efekcie fantastyczne teatralne i świetlne widowisko. Oprócz warsztatów i prób w Świetlicy, w Niepublicznej Szkole w Nowym Dąbiu odbędzie się cykl zajęć dotyczących sylwetki i działalności Ignacego Łukasiewicza oraz konkurs plastyczny z wystawą.

Poszukujemy chętne dzieci i młodzież w wieku od 7 do 14 lat, chcące uczestniczyć w realizacji projektu organizowanego przez Fundację Kultury Pozytywka w formie warsztatów przygotowujących do uczestniczenia w dwóch pokazach widowiska pn. „Świetlne przygody Ignacego Łukasiewicza”. Widowisko zostanie zaprezentowane podczas Magicznego Festiwalu Świata Baśni i Bajek Pozytywka na profesjonalnej scenie Teatru Kameralnego w Bydgoszczy oraz w plenerze, na specjalnej scenie w Nowym Dąbiu.

Warsztaty i próby do widowiska odbędą się w dniach 14.08.2022 do 21.08.2022.

Czas trwania warsztatów to ok. 3 godz. dziennie (z przerwą podczas której będzie można zjeść posiłek wraz z napojami i słodyczami) w Świetlicy Wiejskiej w Nowym Dąbiu w godz. 11.00 – 14.00

Warsztaty prowadzić będzie reżyser i edukator teatralny z Wrocławia – Jerzy Welter oraz animatorka zabaw dla dzieci.

Pokaz w Teatrze Kameralnym w Bydgoszczy odbędzie się 28.08.2022

Pokaz w Nowym Dąbiu odbędzie się 21.08.2022

Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury – Kultura Interwencje 2022

Kontakt do organizatorów:

fundacja.pozytywka@gmail.com

tel. 517 949 427

www.pozytywka.fundacja.pl

https://www.facebook.com/festiwalpozytywka

https://www.facebook.com/wiespelnakultury

Fot. Pixabay (Lukas Baumert)

4 sierpnia 2022 r.

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl


Liczba odwiedzin:

5,747,008